Найчастіші порушення — встановлення випробування працівникам, щодо яких законодавство встановило заборону на використання цього інструменту, та неправильне визначення строку випробування.
Напередодні вересневих масових перевірок Держпраці переконайтеся, що встановлюєте випробування та обчислюєте його строк правильно. Врахуйте помилки колег, яких оштрафували, аби не опинитися на їх місці.
Щоби перевірити відповідність майбутнього працівника роботі, яку йому доручають, при укладенні трудового договору за угодою сторін працівнику може бути встановлене випробування.
Перше, що має зробити кадровик — перевірити, чи можна взагалі встановлювати випробування кандидату на посаду. Якщо так, і майбутній працівник не проти, — оформлюйте документи.
☝ Особи, яким заборонено встановлювати випробування
Правильно визначте строк випробування. Він не може перевищувати трьох місяців, якщо інше не встановлює законодавство. В окремих випадках, за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації, — шести місяців. Строк випробування для робітників не може перевищувати одного місяця. Не певні, чи професія робітнича? Перевірте за консультацією.
Зафіксуйте згоду працівника, наприклад, у заяві про прийняття на роботу. Умову щодо випробування відзначте у наказі про прийняття на роботу. В записі до трудової книжки про прийняття на роботу відомості про встановлення випробування не зазначайте.
Хоча Держпраці й не зосереджувало на цьому уваги, вкрай важливо правильно обчислити кінцеву дату строку випробування і не забути за 3 дні повідомити працівника про звільнення, якщо він не витримав випробування.
Переконатися, що ви все робите правильно, допоможуть консультації:
Юлія Видиборець,
головний редактор експертно-правової системи «Експертус Кадри»
Поновити трудовий договір можна у будь-який час, не чекаючи скасування воєнного стану. Наші фахівці підготували зразок заяви та наказу про поновлення трудового договору
Контрактна форма трудового договору є досить поширеною на сьогодні, адже надає більшу гнучкість у визначенні умов роботи та взаємних обов’язків. Саме цим контракт і викликає низку питань: у чому полягає різниця між трудовим договором і контрактом; які особливості продовження контракту; де знайти зразок контракту з працівником? Відповіді на всі питання та типова форма контракту з працівником (зразок заповнення) — у статті.
Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
КМУ від 28.03.1997 № 278 визначає сезонні галузі та сезонні роботи
Трудовим законодавством передбачено можливість працевлаштовувати працівників на сезон. Однак, трудовий договір з сезонними працівниками викликає низку питань у роботодавців. Як оформити трудові відносини із сезонними працівниками? Як має виглядати трудовий договір з тимчасовими працівниками (зразок)? Відповіді на ці питання та всі секрети укладення трудових договорів із сезонними працівниками — у статті.