У Верховній Раді 17 вересня 2020 зареєстровано урядовий проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення проходження державної служби» (далі — проєкт Закону) № 3748 від 26.06.2020.
НАДС проєктом Закону пропонує внести зміни до законодавчих актів України, що стосуються вступу на державну службу, її проходження та припинення.
Дізнайтеся, коли державному службовцю присвоїти ранг — під час чи після випробування
Урядовці пропонують підвищити розмір посадового окладу (фіксованої частини) за рахунок перенесення до нього надбавки за ранг; зменшити граничний розмір надбавки за вислугу років; запровадити окрему класифікацію посад державної служби; скоротити вакантні посади для оптимізації штатної чисельності державних органів.
Проєкт Закону передбачає механізми кар’єрного просування державних службовців та можливість переведення на вищі посади державної служби протягом одного року після отримання відмінної оцінки за результатами щорічного оцінювання.
Дисциплінарну відповідальність державних службовців за повторне вчинення дисциплінарних проступків пропонують посилити шляхом застосування більш суворого виду стягнення (догана ➤ неповна службова відповідність ➤ звільнення).
Також законодавці пропонують наділити суб’єкт призначення правом звільнити держслужбовця у разі виявлення невідповідності працівника займаній посаді внаслідок недостатньої професійної компетентності.
З КЗпП виключать статтю про порядок вивільнення державних службовців. Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII є спеціальним нормативно-правовим актом, який регламентує вступ на державну службу, її проходження та припинення, тож всі правові норми мають міститися саме в ньому.
Також зміни до Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII передбачають оптимізацію процедури проведення спеціальної перевірки.
Як обчислити стаж державної служби
Проте, висновок Головного науково-експертного управління апарату ВРУ передбачає, що законопроєкт потребує суттєвого доопрацювання.
Низку зауважень викликають новели проєкту, що стосуються оплати праці держслужбовців.
Проєкт Закону передбачає виключення із структури заробітної плати таких складових, як:
- надбавка за ранг;
- місячна премія (залишається тільки квартальна);
- додаткові стимулюючі виплати.
За таких обставин стає незрозумілим значення рангів держслужбовців, оскільки вони жодним чином не характеризуватимуть їх службову діяльність.
Надбавку за вислугу років зменшать з 3 до 2 відсотків посадового окладу, але не більше 30 відсотків посадового окладу (зараз — 50 відсотків). Окрім того, мінімальний розмір посадового окладу на посаді державної служби залежатиме від встановленого прожиткового мінімуму для працездатних осіб — найнижчий залишиться на рівні двох прожиткових мінімумів.
Автори законопроєкту передбачають, що його реалізація не потребує додаткового фінансування з державного чи місцевого бюджетів.
Олена Петровська
за матеріалами ВРУ