Працівник не може відкликати заяву про звільнення за угодою сторін без згоди роботодавця. Позиція Верховного суду

Більшість працівників, які мають намір звільнитися, обирають таку зручну підставу для звільнення, як угода сторін, адже трудові відносини можна припинити у прийнятний для сторін строк та мати на порядок вигідніші умови для отримання допомоги по безробіттю в центрі зайнятості. Проте, якщо працівник передумав звільнятися, роботодавець може погодити або не погодити рішення працівника.
Працівник не може відкликати заяву про звільнення за угодою сторін без згоди роботодавця. Позиція Верховного суду


Таку позицію займає Верховний Суд у постанові від 31.08.2020 у справі № 359/5905/18 (провадження № 61-22851св19).Якщо роботодавець і працівник домовилися про певну дату припинення трудового договору, анулювати таку домовленість можна лише за взаємною згодою про це власника або уповноваженого ним органу і працівника. Працівник не має права відкликати свою заяву про звільнення одноосібно.

❓ Як звільнити за угодою сторін

Обставини справи

Працівник власноручно написав роботодавцю заяву, в якій просив звільнити його з роботи за угодою сторін за п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП. Заяву узгодив та завізував керівник. В цей же день працівник направив роботодавцю поштою заяву про відкликання своєї заяви про звільнення, проте все одно був звільнений з роботи за угодою сторін у визначений у заяві день.

Суд першої інстанції, до якого звернувся працівник, поновив його на роботі, проте апеляційний суд, з яким погодився суд касаційної інстанції, скасував таке рішення.

Позиція Верховного суду

Верховний суд зазначив, що угода сторін, передбачена п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП — це самостійна підстава припинення трудового договору, яка відрізняється від розірвання трудового договору з ініціативи працівника та з ініціативи роботодавця тим, що потребує спільного волевиявлення сторін, спрямованого на припинення трудових відносин в обумовлений строк і саме з цих підстав.

Така угода була оформлена між сторонами поданням працівником заяви про звільнення за угодою сторін із зазначенням конкретної дати звільнення, хоча законодавство про працю і не зобов’язує сторони трудового договору оформлювати угоду про звільнення в письмовій формі.

Згідно з усталеною судовою практикою, якщо роботодавець і працівник домовилися про певну дату припинення трудового договору, працівник не має права відкликати свою заяву про звільнення. Анулювати таку домовленість можна лише за взаємною згодою про це власника або уповноваженого ним органу і працівника (п. 8 постанови суду ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9).

Верховний суд зауважив, що приписи КЗпП України не зобов’язують власника або уповноважений ним орган прийняти відкликання працівником своєї заяви про звільнення, якщо ними досягнута домовленість про звільнення за угодою сторін.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Алгоритм дій під час звільнення за угодою сторін

Звільнення за згодою сторін — одна із найпоширеніших підстав для припинення трудового договору. Які нюанси слід врахувати під час розірвання трудового договору за згодою сторін? Як регулює питання щодо звільнення за згодою сторін стаття КЗпП? Чи передбачає звільнення за згодою сторін виплати працівнику? Дізнайтеся порядок звільнення за згодою сторін та врахуйте застороги.
656102

Зразки заяв про звільнення з роботи

Трудове законодавство надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
632319

Звільнення під час воєнного стану: підстави і порядок

Звільнення під час воєнного стану в Україні регламентується Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), адже він має тимчасовий пріоритет над КЗпП. Закон № 2136 вніс зміни й у порядок припинення трудових відносин. Які нюанси необхідно врахувати під час звільнення працівника під час воєнного стану, розберемо у статті
162960

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді