Держпраці активно перевіряє дотримання трудового законодавства у сферах з поширеною тіньовою зайнятістю. Сільське господарство — одна з них. Якщо на використанні незадекларованої праці упіймає інспектор, зібраний врожай стане «безцінним». Тож не забудьте правильно оформити трудові відносини із сезонними працівниками.
Держпраці повідомляє, що на Херсонщині активізовано роботу щодо подолання фактів використання незадекларованої праці. Однією з найбільш ризикованих сфер регіону є сільське господарство. Зокрема, в період польових робіт зростає кількість зайнятого населення, яке з офіційного сектору економіки переходить до тіньового.
☀️ Як оформлювати трудові відносини із сезонними працівниками
Так, під час інспекційних відвідувань фізичних осіб, які не зареєструвалися як суб’єкти господарювання в держорганах, але у своїй діяльності використовують найману працю, було виявлено 77 неоформлених працівників. 52 з них збирали врожай томатів, а 25 — урожай бахчевих культур.
За результатами контрольних заходів фізичним особам внесено приписи на усунення виявлених порушень. Матеріали перевірок передано до ДПС та правоохоронних органів для вжиття заходів.
Увага! Провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб’єкта господарювання, відповідно до ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тягне за собою накладення штрафу від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією виготовленої продукції, знарядь виробництва, сировини і грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без такої.
Нагадаємо: якщо тривалість сезонних робіт перевищує шість місяців, із працівниками укладають «звичайні» (п. 2, 3 ст. 23 КЗпП) строкові трудові договори.
Працівника, з яким укладають трудовий договір на виконання сезонних робіт, попереджають про тривалість і характер роботи одразу при укладенні договору, а в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу зазначають, що працівник прийнятий на сезонну роботу.
Зразки документів для вас:
Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
Вакансій багато — кандидатів мало. Щоб не стикатися з цим та заощадити свій час, складіть правильне оголошення про прийом на роботу. Зразок оголошення про прийом на роботу має не лише привернути увагу потенційних кандидатів, а й відповідати законодавству та не дискримінувати жодну категорію осіб. Усе про вдалий зразок оголошення на роботу — у статті.
З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.