Спецпідрозділи та радники з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків з’являться в ОМС

Всі органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (за згодою) зобов’язані створити спецпідрозділи та призначити радників, які будуть займатися виключно питаннями забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Спецпідрозділи та радники з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків з’являться в ОМС

☝️ Як добирати посади в ОМС

Уряд постановою від 9 жовтня 2020 № 930 затвердив:

  • Типове положення про відповідальний підрозділ органу виконавчої влади / органу місцевого самоврядування з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
  • Типове положення про радника з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі.

Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» від 08.09.2005 № 2866-IV визначає, що гендерну рівність в Україні забезпечують ВРУ, Уповноважений ВРУ з прав людини, КМУ, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, визначені в їх складі уповноважені особи (координатори) з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, громадські об’єднання.

До цього часу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування могли призначати радників з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі. Водночас, коло їх повноважень не було визначено, а відповідальні посадові особи одночасно виконували завдання в інших сферах, що призводило до недостатньо ефективної роботи у цьому напрямку.

КМУ доручив міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним, районним у мм. Києві та Севастополі державним адміністраціям у межах граничної чисельності працівників:

  • організувати функціонування відповідальних підрозділів з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
  • розглянути можливість призначення радника з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі.

Відповідальний підрозділ органу безпосередньо підпорядковується заступнику його керівника, на якого покладено обов’язки уповноваженої особи (координатора) з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі.

Радник з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання та протидії насильству за ознакою статі може бути призначений на посаду як працівник патронатної служби, або на громадських засадах (відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» від 09.04.1999 № 586-XIV).

Діяльність новоутворених підрозділів та радників дозволить створити умови для забезпечення всім громадянам, незалежно від їх статі, віку, інвалідності, місця проживання, раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, мовних або інших ознак однакових можливостей у всіх сферах їх життєдіяльності, краще визначати коріння існуючих проблем та приймати рішення, орієнтовані на потреби конкретних груп жінок і чоловіків, покращуючи якість їх життя.

Олена Петровська

за матеріалами Урядового порталу та Мінсоцполітики

image48

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5491

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41191

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19231

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96929

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26041

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді