Управління Держпраці в Івано-Франківській вкотре наголошує роботодавцям на недопустимості невиплати або не в повному обсязі виплати заробітної плати працівникам.
Заборгованість із виплати заробітної плати — порушенням законодавства, що тягне за собою кримінальну відповідальність.
На скільки і за що штрафуватимуть роботодавців у 2020 році
У випадку затримки виплати заробітної плати працівник має право звертатись до роботодавця щодо компенсації втрати частини заробітної плати у зв’язку із порушенням строків її виплати відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари й тарифів на послуги (ст. 34 Закону № 108). Підприємства, установи, організації всіх форм власності та господарювання зобов’язані компенсувати втрату частини заробітної плати своїм працівникам у разі затримки виплати нарахованої заробітної плати на один і більше календарних місяців, незалежно від того, чи була в цьому вина роботодавця (ст. 1, 2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 № 2050-III). Якщо власник або уповноважений ним орган, чи особа відмовиться виплачувати компенсацію, працівник має право звернутися з позовом до суду про стягнення цієї компенсації.
Нагадаємо, що Держпраці активно інформує працівників про можливість звернутися зі скаргою на дії роботодавця. Коли працівник скористається такою можливістю — на підприємство прийдуть з перевіркою. Це неминуче коштуватиме нервів та часу, а і заборгованість по зарплатах все одно доведеться сплатити.
Так, завдяки проведеним інформаційно-роз’яснювальним заходам та заходами державного контролю у вересні 2020 року було погашено заборгованість по заробітній платі 353 працівникам на загальну суму 1 391 620 гривень на 5 активних підприємствах-боржниках.
Загалом, на виконання приписів державних інспекторів за 9 місяців 2020 року погашено заборгованість із виплати заробітної плати перед 2664 працівниками на загальну суму 14 569 150 гривень.