Використання незадекларованої праці — порушення законодавства і на суші, і на воді. Інспектори Держпраці знають, як дістатись до роботодавців-порушників. А Ви готові до перевірки?

Фахівці ГУ Держпраці в Одеській області на підставі даних від Одеського загону морської охорони ДПСУ провели інспекційне відвідування фізичної особи — підприємця, який надавав послуги іноземним торгівельним суднам з очищення трюмів та танків під час їх перебування в акваторії українських портів в межах Одеської області та територіального моря України. При цьому доставка працівників до суден іноземних країн здійснювалась на прогулянковому катері.
☝️ Підстави для інспекційного відвідування роботодавця
Під час перевірки було зафіксовано використання ФОПом праці 19 працівників без належного оформлення трудових відносин.
За результатами інспекційного відвідування підприємцю видано припис щодо усунення виявлених порушень у встановлений термін та винесено попередження про відповідальність за порушення законодавство про працю відповідно до частини 2 статті 265 КЗпП.
На виконання вимог припису підприємець оформив трудові відносини ще з 31 працівником.
Отже, до перевірки Держпраці з ФОПом у трудових відносинах перебували лише 12 працівників, а після — вже 43 працівники. Оформлення підприємцем найманих працівників призвело до легалізації праці, сплати податків та поповнення Держбюджету.
За матеріалами ГУ Держпраці в Одеській області
Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.