Скільки вільних від роботи днів надавати працівнику — студенту денної форми?

Скільки вільних від роботи днів надавати працівнику — студенту денної форми?

✍ Прийняття на роботу студента денної форми навчання

Працівникам, які навчаються на останніх курсах ВНЗ, протягом 10 навчальний місяців перед початком виконання дипломної роботи або складання державних іспитів надається щотижнево при 6-денному робочому тижні один вільний від роботи день для підготовки до занять з оплатою його в розмірі 50% одержуваної заробітної плати, але не нижче мінімального розміру заробітної плати (ст. 218 КЗпП).

При 5-денному робочому тижні кількість вільних від роботи днів змінюється залежно від тривалості робочої зміни, але за умови збереження загальної кількості вільних від роботи годин.

Крім того, протягом 10 навчальних місяців перед початком виконання навчальної роботи або складання державних іспитів працівникам може бути додатково надано ще 1-2 вільних від роботи дні без збереження зарплати.

Стаття 52 КЗпП скеровує: для працівників встановлюється 5-денний робочий тиждень з двома вихідними днями. При цьому тривалість щоденної робочої зміни визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує власник або уповноважений ним орган за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації з додержанням установленої тривалості робочого тижня (ст. 50 і 51 КЗпП).

Якщо на підприємствах, відповідно до характеру виробництва та умов роботи, встановлюється шестиденний робочий тиждень, то тривалість щоденної роботи не може перевищувати:

  • 7 годин при тижневій нормі 40 годин;
  • 6 годин при тижневій нормі 36 годин;
  • 4 годин при тижневій нормі 24 години.

За загальним правилом тривалість робочого тижня встановлюється власником або уповноваженим ним органом спільно з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) з урахуванням специфіки роботи, думки трудового колективу і за погодженням з місцевою радою.

Напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у статті 51 КЗпП, скорочується на одну годину як при 5-денному, так і при 6-денному робочому тижні (ст. 53 КЗпП). Напередодні вихідних днів тривалість роботи при 6-денному робочому тижні не може перевищувати 5 годин.

Отже, якщо працівник навчається на останньому курсі ВНЗ, протягом 10 навчальних місяців перед початком виконання дипломної роботи або складання держіспитів має право для підготовки до занять отримати:

  • при 6-денному робочому тижні щотижнево один вільний від роботи день;
  • при 5-денному робочому тижні кількість вільних від роботи днів залежатиме від тривалості робочої зміни за умови збереження загальної кількості вільних від роботи годин.

За інформацією ГУ Держпраці у Львівській області, при підсумованому обліку робочого часу (хоча законодавство прямо про це не вказується) кількість наданих працівникові вільних від роботи днів може змінюватися, однак таким чином, щоб загальна кількість робочих годин звільнення працівника від роботи залишалася незмінною.

Загальна кількість вільних від роботи годин, призначених для підготовки до занять (упродовж 10 навчальних місяців перед початком виконання дипломної роботи або складання державних іспитів) за графіком 6-денного робочого тижня ділиться на тривалість зміни або щоденної роботи (норма кількості годин у зміну або в робочому дні) при інших режимах роботи.

Також за бажанням працівника, йому може бути надано додатково ще 1-2 вільних від роботи дні на тиждень за власний рахунок протягом 10 навчальних місяців перед початком виконання дипломної роботи або складання державних іспитів.

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Перехід на літній час 2025 в табелі обліку та графіках змінності

Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
2695

Індивідуальний графік роботи — встановлюємо правильно

Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
69419

Наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу

Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.
41057

Неповний робочий час: запровадження, оплата, табелювання

Неповний робочий час — це один із видів тривалості робочого часу, передбачений законодавством. Що передбачає неповний робочий час і порядок його встановлення? Для кого встановлюється неповний робочий час? Чи можливе переведення на неповний робочий день під час війни? Як зафіксувати неповний робочий час в штатному розписі? Усе про неповний робочий час в умовах війни та перехід з неповного робочого часу на повний — у статті.
149694

Підсумований облік робочого часу

Підсумований облік робочого часу — це досить поширене явище на практиці. Проте, невизначеності в законодавстві щодо окремих його елементів викликають ряд питань. Зокрема, які характеристики має підсумований облік робочого часу і оплата праці, як закріплюється підсумований облік робочого часу в Колективному договорі, чи має свої особливості підсумований облік робочого часу для сумісників. Відповіді на ці та інші запитання щодо підсумованого обліку робочого часу читайте у статті.
42451

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді