Карантинна постанова дозволяє обійтися без медоглядів, поки триває карантин. Держпраці уважає інакше. Як бути роботодавцю?
Медогляди треба проводити попри карантин. Таку позицію висловила Держпраці на офіційному сайті.
Держпраці нагадало: роботодавець зобов’язаний за свої кошти забезпечити фінансування та організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, щорічного обов’язкового медичного огляду осіб віком до 21 року (ч. 1 ст. 17 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII, ст.169 КЗпП). Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій затвердив МОЗ наказом від 21.05.2007 № 246 (далі — Порядок № 246).
Медичний огляд працівників: практичні аспекти проведення
Держпраці вважає, що і під час карантину роботодавець повинен організувати медичні огляди працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, або таких, що потребують професійного добору, щорічні обов’язкові медичні огляди осіб віком до 21 року. Держпраці апелює до того, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 № 540-IX не вносив змін до КЗпП і Закону про охорону праці щодо можливості не проводити медогляди під час карантину, а МОЗ не зупиняв дію Порядку № 246.
Експерти Системи «Експертус: Кадри» уважають, що роботодавець має аргументи, щоб не організовувати медогляди. Обійтися без медоглядів на час карантину дозволяє карантинна постанова КМУ. Виняток — щорічний обов’язковий медогляд працівників віком до 21 року. Для них медогляди, як і раніше, обов’язкові.
☝
На період дії карантину тимчасово дозволяється залучати до роботи без проходження попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, робота яких пов’язана із забезпеченням безпеки руху та обслуговуванням залізничного транспорту, підприємств міжгалузевого промислового залізничного транспорту, працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення, визначених у визначених у переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 р. № 559 (пп. 4 п. 24 Постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 № 1236).
Як організувати роботу підприємства під час карантину
Наша порада. Зважайте на позицію Держпраці, адже інспектори напевно будуть піднімати це питання під час перевірок. Маєте можливість організувати медогляди — зробіть це. Це не лише убезпечить під час перевірки, це — турбота про здоров’я працівників. Не маєте можливості організувати медогляди — апелюйте до карантинної постанови КМУ.
Олена Петровська,
експерт Експертус Кадри
Як проходять перевірки з праці під час карантину
Алгоритм проведення атестації працівників підприємства залежить від того, чи укладено на підприємстві колективний договір. Якщо колективний договір все ж таки є, його норми щодо атестації працівників мають бути продубльовані у Положенні про проведення атестації працівників.
Якщо працівник має право на пенсію на пільгових умовах, до трудової книжки кадровик обов’язково має внести запис про атестацію робочого місця — на підтвердження цього права. Скачайте зразок наказу про проведення атестації робочих місць за вимогами ДСТУ 4163:2020
Система «Експертус Кадри» пропонує рішення професійних питань у зручній та доступній кожному формі. Тепер ви можете спробувати скористатися системою і відчути всі її переваги
Атестація працівників — одна зі складових роботи кадровика, яка допомагає керівнику прийняти рішення щодо удосконалення чи звільнення підлеглих. А чи усі категорії працівників можна атестувати? Розберімося.
Для того щоб оцінити професійну кваліфікацію працівників та її відповідність виконуваній працівником роботі, працедавець може проводити атестацію працівників. Від результатів атестації залежить подальша діяльність працівника на підприємстві.