Проведення атестації працівників врегульовано галузевими нормативними актами та Законом України «Про професійний розвиток працівників» від 12.01.2012 № 4312-VI.
За результатами проведеної атестації роботодавець приймає рішення про подальшу діяльність працівника на підприємстві. Так, роботодавець може прийняти рішення, зокрема про:
- переведення працівника на вищу посаду;
- зарахування працівника до кадрового резерву на вищу посаду
- підвищення працівнику посадового окладу
- зменшення працівнику посадового окладу
- визнання працівника таким, що не відповідає займаній посаді;
Поговорімо про один із зазначених варіантів результату атестації, а саме про звільнення працівника, що не відповідає займаній посаді.
Читайте також: Атестація працівників: 17 кроків до звільнення чи удосконалення
Порядок звільнення працівника за результатами атестації
Звільнити працівника за результатами атестації, а саме за виявлену невідповідності займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації, яка перешкоджає продовженню цієї роботи, можна лише за наявності одночасно двох умов:
- працівник не має кваліфікації (рівня освіти та практичних навичок), необхідної для виконання обов’язків, передбачених посадовою (робочою) інструкцією;
- відсутність необхідної кваліфікації виявлено у процесі трудової діяльності (тобто вже після укладення трудового договору).
Якщо працівника визнано таким, що не відповідає займаній посаді (виконуваній роботі), роботодавець може запропонувати йому переведення на нижчу посаду. У такому разі роботодавець має вчинити такі дії:
- запропонувати працівнику переведення (доцільно у письмовій формі), одночасно з пропозицією слід ознайомити працівника із посадовою інструкцією за запропонованою посадою, із умовами оплати праці, режимом і графіком роботи та іншими істотними умовами праці;
- отримати від працівника згоду або відмову від переведення (доцільно, аби працівник оформив свою згоду/відмову письмово у вигляді заяви; якщо працівник відмовляється писати заяву, його рішення слід «зафіксувати» в інший спосіб, наприклад, оформити акт про відмову від переведення).
Якщо працівник відмовляється від переведення, слід видати наказ про звільнення працівника за пунктом 2 статті 40 КЗпП — виявлена невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації, що перешкоджає продовженню роботи.
Звільнити працівника за пунктом 2 статті 40 КЗпП роботодавець вправі не пізніше двомісячного строку з дня атестації. Звільнення після закінчення цього строку — вважатиметься безпідставним.
Порядок звільнення за результататами атестації включає такі кроки:
- ознайомити працівника із наказом про звільнення;
- оформити табель обліку використання робочого часу до дати звільнення включно;
- передати копію наказу та табель до бухгалтерії;
- нарахувати заробітну плату до дня звільнення включно, компенсацію за невикористану щорічну відпустку, вихідну допомогу у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше, ніж середній місячний заробіток (ст. 44 КЗпП);
- у день звільнення:
- видати працівнику належним чином оформлену трудову книжку (під підпис у Книзі обліку руху трудових книжок та вкладишів до них та в особовій картці), засвідчену копію наказу про звільнення;
- виплатити належні працівнику гроші;
- отримати від працівника підпис в особовій картці про ознайомлення із записом у трудовій книжці про звільнення.
За аналогічною схемою роботодавець може діяти також у разі, коли працівника визнано таким, що не відповідає займаній посаді та рекомендовано навчання з подальшою повторною атестацією, а працівник відмовиться від такого навчання.
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"