Новий законопроект про зміни до КЗпП: законодавець хоче регламентувати правонаступництво у трудових відносинах

Новий законопроект про зміни до КЗпП: законодавець хоче регламентувати правонаступництво у трудових відносинах

Один проект Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відносин та ознак їх наявності» (законопроект від 09.02.2021 № 5054) Уряд схвалив на засіданні 8 лютого 2021 року.

25 лютого 2021 року Галина Третьякова зареєструвала альтернативний проект Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо регулювання деяких питань трудових відносин» (законопроект від 25.02.2021 № 5054-1, далі — законопроект).

Як документувати трудові відносини з директором

Законопроект має на меті:

  • привести положення національного законодавства про працю у відповідність до положень Директиви Ради № 2001/23/ЄС від 12.03.2001 про наближення законодавств держав-членів, що стосуються охорони прав працівників у випадку передачі підприємств, бізнесових структур або частин підприємств або бізнесових структур;
  • уніфікувати понятійний апарат КЗпП;
  • врегулювати трудові відносини з фізичною особою - підприємцем.

Автор пропонує у статті 3 КЗпП визначити відносини, що регулює законодавство про працю:

  • трудові відносини між працівником та роботодавцем;
  • роботу осіб, взятих під варту, осіб, які відбувають кримінальне покарання у виді виправних робіт, обмеження або позбавлення волі — з урахуванням особливостей, встановлених законодавством;
  • роботу осіб, на яких накладено адміністративне стягнення у вигляді виправних і суспільно корисних робіт — з урахуванням особливостей, встановлених законодавством;
  • роботу членів фермерських господарств, священнослужителів, церковнослужителів та осіб, які обіймають виборні посади в релігійних організаціях — в частині, передбаченій їх статутом, іншими установчими документами.
  • роботу (службу) осіб, пов’язану з діяльністю у державних колегіальних органах, професійну діяльність суддів, прокурорів, військову службу, альтернативну(невійськову) службу, державнуслужбу, патронатну службу в державних органах, службу в органах влади АРК, органах місцевого самоврядування — в частині, передбаченій спеціальними законами.

Трудовий договір: визначаємо строк і форму

Трудове законодавство не застосовуватимуть у разі, якщо:

  • роботу виконує фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності самостійно;
  • фізична особа виконує роботу за

    трудовим договором

    .

Трудове законодавство (крім законодавства про охорону праці) не застосовуватимуть також:

  • якщо фізична особа виконує зобов’язання, взяті нею за трудовим договором, який передбачає виконання нею певної роботи на користь іншої сторони договору.
  • якщо в судовому порядку буде встановлено, що відносини за трудовим договором фактично є трудовими відносинами, до таких відносин застосовуються норми КЗпП.

У главі ІІІ КЗпП виокремлять:

  • статтю 21 — з описом трудових відносин, їх сторін та повноважень цих сторін;
  • статтю 21-1 — трудовий договір та його форми;
  • статтю 21-2 — ознаки наявності трудових відносин. Як і у законопроекті №5054 їх 7 і вони співпадають.

Зміна підпорядкованості, найменування підприємства, передача цілісних майнових комплексів чи їх структурних підрозділів в оренду не припинятиме дії трудового договору.

Автор законопроекту пропонує доповнити КЗпП статтею 36-1 та визначити правонаступництво у трудових відносинах — продовження трудових відносин з працівниками у разі зміни власника підприємства, його злиття, приєднання, поділу, перетворення, виділу.

Центральні органи виконавчої влади здійснюватимуть контроль за додержанням законодавства про працю на підприємствах, в установах і організаціях, що перебувають у їх функціональному підпорядкуванні, крім перевірок діяльності ФОП.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами ВР

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19232

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118845

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
521006

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
479

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33366

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді