Для осіб, виконання військового обов’язку яких суперечить їх релігійним переконанням, замість проходження військової служби депутати планують запровадити альтернативну (невійськову) службу під час часткової мобілізації.
Наразі не врегульованим залишається питання виконання військового обов’язку під час часткової мобілізації особами, для яких цей обов’язок суперечить релігійним переконанням.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» від 12.12.1991 № 1975-XII альтернативна служба є службою, яка запроваджується замість проходження строкової військової служби і має на меті виконання обов’язку перед суспільством. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження права громадян на проходження альтернативної служби із зазначенням строку дії цих обмежень.
Законопроектом, зареєстрованим у Верховній Раді України 05.06.2015 за № 2034а, пропонується внести зміни до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № № 3543-XI, зокрема, для осіб, виконання військового обов’язку яких суперечить їх релігійним переконанням, запровадити альтернативну (невійськову) служба під час часткової мобілізації.
Передбачається, що альтернативну службу громадяни проходитимуть на підприємствах, в установах, організаціях, що перебувають у державній, комунальній власності, діяльність яких у першу чергу пов’язана із соціальним захистом населення, охороною здоров’я, захистом довкілля, будівництвом, житлово-комунальним та сільським господарством, а також у патронажній службі в організаціях Товариства Червоного Хреста України. Види діяльності, якими можуть займатися громадяни, які проходять альтернативну службу, визначаються Кабінетом Міністрів України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження права громадян на проходження альтернативної (невійськової) служби із зазначенням строку дії цих обмежень.
Розглядати заяви та приймати рішення з питань мобілізації громадян України, виконання військового обов’язку яких суперечить їх релігійним переконанням, будуть місцеві органи виконавчої влади.
Підготувала Ірина Житкова,
головний редактор порталу prokadry.com.ua, головний експерт «Експертус Кадри»