Комітет з нацбезпеки підтримав законопроєкт про добровільний військовий облік жінок

Роботодавцям немає потреби відправляти працівниць до ТЦК та СП вже зараз

military.jpg

Нагадаємо, що на загальнодержавному рівні з 01 жовтня 2022 року Головнокомандувач ЗСУ має забезпечити взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних згідно з Переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, затвердженим наказом Міноборони від 11.10.2021 № 313 (далі — Перелік). Підстава — частина перша пункту 3 наказу Міноборони «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313» від 07.02.2022 № 35.

Стати на військовий облік — обов’язок, а не право українських жінок. Жінка підлягає військовому обліку, якщо одночасно виконуються три умови:

  • посада (спеціальність) жінки є у Переліку ;
  • жінка не досягла 60 років — граничного віку перебування у запасі;
  • військово-лікарська комісія визнала жінку придатною до військової служби за станом здоров’я.

Підстава — частина 11 статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII.

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр на своїй ФБ-сторінці повідомила, що Міноборони розробило і передало до Верховної Ради пропозиції змін до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII щодо добровільності постановки на військовий облік жінок. Невідомо, у якій формі Міноборони виклало свої пропозиції, проте 05 серпня 2022 року комітет ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки на своєму засіданні розглянув та підтримав проєкт Закону України «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 28.12.2021 № 6482 (далі — Законопроєкт № 6482).

Чи ставитимуть на військовий облік жінок з інвалідністю

Автори Законопроєкту № 6482 пропонують визначити, що жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міноборони, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, за власним бажанням можуть бути стати на військовий облік. Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з медичною діяльністю, стають на військовий облік.

У пояснювальній записці до Законопроєкту № 6482 його автори, зокрема, зазначають:

«Згідно з наказом Міноборони від 11.10.2021 № 313 (далі — Наказ) вагітні жінки та/або з малолітніми дітьми теж беруться на військовий облік.З Наказу випливає, що на військовий облік повинні стати мільйони українських жінок у віці від 18 до 60 років. Можна однозначно стверджувати, що взяття на військовий облік жінок на виконання Наказуу 2022 році не є можливим з огляду, зокрема, на кадрове забезпечення територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Це спричинить накладання штрафів на жінок, що не змогли вчасно стати на військовий облік, та, відповідно, виникнення зайвої соціальної напруги й формування негативного ставлення до військового обов’язку. Також у разі зміни професії жінці потрібно буде інформувати про це територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, що призведе до додаткового навантаження на них».

Ганна Маляр ще 31 серпня 2022 року підкреслила, що коли змінять цю норму Закону, то Міноборони та Генштаб її виконають. Досвід розгортання всіх військових частин ЗСУ та інших військових формувань до повних штатів воєнного часу свідчить, що на сьогодні в державі немає гострої потреби суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку.

Разом із тим, залишається потреба в спеціальностях та фахівцях медицини, радіотехніки, харчових технологій. Тому, у разі прийняття змін до згаданого закону, Генштаб розробить зміни до переліку військово-облікових спеціальностей для жінок і скоротить його до оптимальної потреби.

Визначити, чи має жінка стати на військовий облік, спланувати роботу, не робити зайвого й убезпечитися від штрафів допоможе консультація «Військовий облік жінок» юриста із трудового права, сертифікованого експерта із військового обліку Юлії Видиборець.

За матеріалами ВРУ та ФБ-сторінки Ганни Маляр

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

План роботи з військового обліку на 2025 рік

Робота з військового обліку є важливим аспектом діяльності будь-якого підприємства, особливо в умовах мобілізаційної готовності. Створення детального плану допоможе систематизувати всі процеси, забезпечити точність даних та своєчасне виконання всіх необхідних заходів. Як скласти план роботи з військового обліку на 2025 рік зразок — у статті.
2974

Відповідальний за військовий облік: кого призначати

Військовий облік на підприємстві здійснюється відповідальною посадовою особою. Як призначати відповідального за ведення військового обліку на підприємстві, в установі, організації? Відповідь знайдете у статті.
66756

Посадова інструкція інспектора з військового обліку

Необхідно скласти посадову інструкцію відповідального за військовий облік на підприємстві, але не знаєте з чого почати? Ми підготували для вас зразок посадової інструкції відповідального за військовий облік. Залишилось тільки скачати.
64908

Бронювання працівників на підприємстві під час воєнного стану

Під час воєнного стану порядок бронювання військовозобов’язаних передбачає два абсолютно різних механізми. У фокусі цієї статті відповіді на наступні питання: як забронювати працівника на період мобілізації, хто може забронювати працівника, чи можна забронювати мобілізованого працівника?
286869

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді