Держпраці надає роз'яснення щодо трудових книжок, які знаходяться у зоні бойових дій

Держпраці надає відповіді на актуальні питання щодо трудових книжок ВПО

working.jpg

Держпраці надає роз’яснення стосовно порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок роботодавцем.

Як зберігати та видавати трудові книжки

Згідно з пунктами 3, 4 постанови Кабміну "Про трудові книжки працівників" від 27.04.1993 № 301, трудові книжки повинні зберігатися на підприємствах, в установах і організаціях, у представництвах іноземних суб’єктів господарювання, а при звільненні працівника трудова книжка видається йому під розписку в журналі обліку.

Працівник має поставити підпис про отримання трудової книжки в:

  • особовій картці (типова форма № П-2, затверджена наказом Держкомстату та Міноборони від 25.12.2009 № 495/656);
  • Книзі обліку руху трудових книжок і вкладишів до них. Підстава — пункт 7.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту і Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58.

Відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб’єкта господарювання.

Посадові особи за порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок  несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.

"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі" від 05.02.2021 р. № 1217-IX передбачає нові правила обліку трудової діяльності працівника з 10.06.2021 р. — запроваджує електронний облік трудової діяльності.

Після того як ПФ завершить роботи щодо внесення відомостей про трудову діяльність працівників до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового держсоцстрахування, трудові книжки видаються працівникам особисто під підпис. Це має бути виконано протягом п’яти років (до 10.06.2026 р.).

Роботодавець на порталі електронних послуг ПФ вносить дані в розділі "Відомості про трудові відносини робітника" про найманого працівника та завантажує скановані кольорові копії усіх сторінок трудової книжки у хронологічному порядку та відповідних документів, що також підтверджують стаж:

  • документи про набуття освіти,
  • свідоцтво про народження дитини (для жінок),
  • військовий квиток тощо.

Після того, як роботодавець надасть необхідні дані та ПФ завантажить документи, буде здійснена перевірка та в разі відсутності зауважень паперова версія стане непотрібною і буде зберігатися у працівника або вестися паралельно з електронною версією, якщо цього забажає працівник.

З 10.06.2021 р. трудова діяльність працівника обліковується в електронній формі, трудова книжка зберігається у працівника, а роботодавець зобов’язаний вносити записи до трудової книжки лише на вимогу працівника (ст. 48 КЗпП).

Немає підстав для видачі працівникам трудових книжок, які зберігаються у роботодавця. З іншого боку, відсутні підстави відмовити працівнику у видачі такої трудової книжки на його вимогу. Бажано оформити таку вимогу у вигляді письмової заяви.

Кожна ВПО може повідомити роботодавцю про бажання отримати трудову книжку шляхом надання письмової заяви. Роботодавці, як правило, ставляться з порозумінням до бажання працівників в цей складний час мати на руках трудову книжку. 

Держпраці нагадує про можливість отримати консультаційну підтримку, а також відповіді на найактуальніші питання застосування трудового законодавства, зокрема і у воєнний час на порталі pratsia.in.ua, який діє в межах проекту започаткованому Держпраці.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Держпраці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5440

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
822

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529553

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123569

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
349

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді