У жовтні святкуємо День захисників і захисниць України. Про які зміни щодо норми робочого часу та вихідних необхідно пам’ятати в умовах воєнного стану?

Через воєнний стан змінилася норма робочого часу у жовтні:
- при п’ятиденному робочому тижні з понеділка по п’ятницю з 8-годинним робочим днем тепер 21 робочий день. Розрахункова норма робочого часу змінилася з 159 на 168 годин;
- при шестиденному 40-годинному робочому тижні з одним вихідним днем у неділю тепер 26 робочих днів. Розрахункова норма робочого часу змінилася з 164 на 172 години.
Під час воєнного стану не застосовують норми статей 53 та 73 КЗпП (ч. 6 ст. 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ, далі — Закон № 2136). Тому День захисників і захисниць України, 14 жовтня 2022 року, який припадає на п’ятницю, буде звичайним робочим днем. Тривалість робочого часу напередодні, 13 жовтня 2022 року, не скорочуватимемо. Для працівників з п’ятиденним і шестиденним робочим тижнем із вихідним у неділю, зміниться розрахункова норма робочого часу на жовтень.
Повідомте працівників про зміни у роботі наказом, щоб уникнути збоїв у виробничих процесах та непорозумінь із працівниками.
Залишити 14 жовтня 2022 року вихідним і не змінювати норму робочого часу у жовтні не можна, адже під час воєнного стану норма частини 6 статті 6 Закону № 2136 є імперативною і не дає права роботодавцю приймати рішення дотримувати її чи ні. Також КЗпП не передбачає можливості для роботодавця оголошувати додаткові вихідні на свій розсуд.
Водночас законно оформити відсутність працівників на роботі 14.10.2022 допоможуть настанови експертів Цифрового видавництва Експертус.
Вахтовий метод — це особлива форма організації робіт, заснована на використанні трудових ресурсів поза місцем їх постійного проживання за умов, коли не може бути забезпечено щоденне повернення працівників до місця постійного мешкання.
Табель робочого часу — підстава для нарахування зарплатні працівникам. Хто підписує табель обліку робочого часу? Який порядок ведення табелю обліку робочого часу? Як відмічається відпустка без збереження заробітної плати в табелі? Які особливості заповнення передбачає табель обліку робочого часу, зразок заповнення у разі зміни в обліку робочого часу? Відповіді на ці важливі питання а також реальний приклад заповнення табелю обліку робочого часу ви знайдете у статті.
Переведення годинника на літній час передбачає додавання однієї години до поточного часу. Це зміна, яка зазвичай відбувається весною для економії енергії та кращого використання світлового дня. Про те, чи варто відображати весняне переведення годинника в табелі обліку використання робочого часу та які особливості має перехід на літній час 2025 року — читайте у статті.
Працівник може звернутися до роботодавця з проханням встановити йому індивідуальний графік роботи: раніше починати роботу, раніше закінчувати, зменшити час перерви. На практиці роботодавці ідуть назустріч працівникам, які аргументують таку потребу поважними причинами.
Управління робочим часом є важливим аспектом організації праці на підприємстві. Для ефективного обліку робочого часу роботодавець повинен розробити та затвердити відповідне Положення про облік використання робочого часу, яке регулює правила обліку, реєстрації та контролю за робочим часом працівників. Як скласти наказ про затвердження положення про облік використання робочого часу — у статті.