
КЗпП доповнили новим видом відпустки — відпусткою при народженні дитини.
Таку відпустку тривалістю до 14 календарних днів надаватимуть за рахунок роботодавця одному з родичів:
- чоловіку, дружина якого народила дитину;
- батьку дитини у разі, якщо він не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, але вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки;
- бабі або діду, або іншому повнолітньому родичу дитини, який фактично доглядає за нею, якщо мати (батько) дитини є одинокою матір’ю (батьком).
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначена як рівне право матері та батька дитини.
Консультація допоможе: оформити відпустку; замінити відсутнього працівника; перервати та, за потреби, оформити відпустку знову; вивести на роботу працівника після закінчення відпустки
Відповідні зміни в статті 179, 181 КЗпП та статті 18, 20 Закону України «Про відпустки» унормував Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька на догляд за дитиною» (законопроєкт від 19.06.2020 № 3695, далі — Закон).
Статтю 182-1 КЗпП та статтю 19 Закону України «Про відпустки» доповнили правом працівників обох статей, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, на додаткову відпустку.
Як надавати додаткову відпустку на дітей
Статтю 51 КЗпП доповнили можливістю встановити скорочену тривалість робочого часу для чоловіків, які мають дітей до 14 років або дитину з інвалідністю, та батьків, що виховують дітей без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі).
Олена Петровська,
експерт Експертус Кадри
За матеріалами ВР
Вихід працівниці на роботу після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку оформлювати наказом роботодавця необов’язково, але іноді доцільно.
Звільнення під час відпустки по догляду за дитиною до 3 років хоч і є досить популярним на сьогодні, однак викликає низку питань. Як правильно оформити звільнення під час декретної відпустки? Чи можуть звільнити вагітну? У чому особливості звільнення за власним бажанням під час відпустки по догляду за дитиною? Чи можливе звільнення за угодою сторін під час декретної відпустки? Відповідь на ці та інші питання — знайдіть у статті
Заява про вихід з декретної відпустки — це офіційний документ, який працівниця подає роботодавцю для переривання декретної відпустки та повернення на роботу. Що має містити зразок заяви про вихід з декретної відпустки? Коли та ким подається зразок заяви про вихід з декретної відпустки достроково? Де знайти зразок заяви про переривання відпустки для догляду за дитиною? Відповіді на ці питання та зразок заяви про вихід на роботу з декретної відпустки — у статті.
Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР передбачає можливість оформити відпустку без збереження зарплати для догляду за дитиною після закінчення соціальної відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Про вихід на роботу після закінчення відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку жінка або особа, яка фактично доглядала дитину, повідомляє роботодавцю, зокрема у вигляді заяви про переривання декретної відпустки