Чи може орган місцевого самоврядування запровадити трудову повинність під час воєнного стану, — роз’яснює Мінекономіки

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Обмеження воєнного стану впливають на роботу підприємств та працівників

sysp_korusni_26.10.jpg

Воєнний стан максимально передбачає 24 правові заходи. Деякі з них впливають на роботу підприємств і працівників. Так, військове командування разом із військовими адміністраціями можуть самостійно або із органами виконавчої влади, Радою міністрів АР Крим, органами місцевого самоврядування (ОМС) запроваджувати та здійснювати такі заходи правового режиму воєнного стану, як трудова повинність для працездатних осіб.

У такому випадку працездатних осіб, які ще не виконують роботи в оборонній сфері та захисті критичної інфраструктури і не заброньовані за підприємствами, установами та організаціями на період дії воєнного стан, залучають:

  • до робіт, що мають оборонний характер, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій;
  • до суспільно корисних робіт, що задовольняють потреби ЗСУ, інших військових формувань, правоохоронних органів і сил цивільного захисту, забезпечують функціонування національної економіки та захист критичної інфраструктури і не потребують, як правило, спеціальної професійної підготовки осіб.

За працівниками, яких залучили до виконання суспільно корисних робіт, на час їх виконання зберігають попереднє місце роботи (посаду). Порядок залучення працездатних осіб в умовах воєнного стану до суспільно корисних робіт та питання їхнього соціального захисту з урахуванням вимог закону визначає КМУ (п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII; далі — Закон № 389).

Отже, Закон № 389 надає право запроваджувати трудову повинність військовому командуванню. Однак, у разі потреби, ОМС можуть ініціювати перед військовим командуванням запровадження такої повинності з метою виконання тих чи інших суспільно корисних робіт (Лист Мінекономіки від 18.07.2022 № 4804-06/49849-09).

Порядок залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану затверджений постановою КМУ від 13.07.2011 № 753 (далі — постанова КМУ № 753, Порядок № 753).

Підставою залучити до суспільно корисних робіт є рішення військового командування разом:

  • з Радою міністрів АР Крим;
  • місцевими органами виконавчої влади;
  • ОМС;
  • військовими адміністраціями (у разі їх утворення).

Підстава — пункт 4 Порядку № 753.

Суспільно корисні роботи визначають з урахуванням орієнтовного переліку, затвердженого постановою КМУ № 753. Якщо такої можливості немає — самостійно з урахуванням обставин, що склалися в регіоні (місцевості, населеному пункті), і несприятливих факторів техногенного, природного та воєнного характеру, що створюють загрозу для населення та істотно знижують рівень забезпечення його життєдіяльності (п. 8 Порядку № 753).

Олена Петровська,
експерт із кадрових питань

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
81

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
193

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
231

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
14948

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
9954

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді