Головний комітет підтримав продовження воєнного стану та мобілізації на 90 днів

Законопроєкти очікують розгляду ВРУ

04_21_02_22.jpg

Воєнний стан: дати, тривалість, підстави

08 листопада 2022 року Президент направив на розгляд Верховної Ради проєкт Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 08.11.2022 № 8189 та проєкт Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 08.11.2022 № 8190. Ними Президент пропонує продовжити воєнний стан та загальну мобілізацію з 21 листопада 2022 року ще на 90 діб, — до 19 лютого 2023 року.

Парламентський комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки схвалив законопроекти на своєму засіданні 14 листопада 2022 року. Очікуємо, що так само оперативно законопроєкти ухвалить ВРУ та підпише Президент.

Затверджені Укази підлягають негайному оголошенню через ЗМІ або оприлюдненню в інший спосіб та набувають чинності після того, як їх офіційно опублікують. 

Ми одразу оновимо консультації та надамо відкориговані таблиці з нормами тривалості робочого часу, як тільки Укази почнуть діяти. Адже під час воєнного стану керуємось нормами Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-ІХ, які мають пріоритет над КЗпП.

Слідкуйте за новинами Системи «Експертус кадри» та нашими розсилками!

Олена Петровська, 

експерт із кадрових питань

За матеріалами ВРУ

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Робота під час повітряної тривоги

Праця під час повітряної тривоги — новий виклик воєнного стану як для працівників, так і для роботодавців. Цей досвід потребує адаптації, гнучкості та розуміння нових реалій. Яка оплата праці під час повітряної тривоги? Як діяти, якщо звучить сигнал повітряна тривога до початку робочого часу? Чи законною є вимога роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Відповіді — у статті.
452

Трудові відносини в умовах воєнного стану

Продовження воєнного стану залишає свій відбиток на всі сфери суспільного життя, у тому числі і на трудові відносини. Законодавство про працю передбачає обмеження, пов’язані з дією воєнного стану. Стаття допоможе розібратися з тим як приймати на роботу під час воєнного стану, як перевести працівника на іншу роботу та що передбачає зміна істотних умов праці під час воєнного стану.
4687

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді