Гарантії збереження місця роботи, посади і середнього заробітку на підприємстві та у ФОП, де працювали на час призову працівники, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом, у т. ч. тим, хто уклав новий контракт на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення, встановлює частина 3 статті 119 КЗпП.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначають у колективному договорі або іншому нормативному акті роботодавця, погодженому з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів — представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника у відповідності до частини 3 статті 115 КЗпП.
Мінімальні державні гарантії в оплаті праці
Оплата часу, коли працівник виконує державні обов’язки — це мінімальні державні гарантії в оплаті праці. Підстава — стаття 12 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР.
Отже, на думку Мінекономіки, середній заробіток працівникам, які проходять військову службу за контрактом, виплачують у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів — представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюють виплату (лист Мінекономіки «Щодо виплати авансу працівникам-контрактникам» від 02.04.2021 № 4711-06/20369-07).
Мінімальний розмір оплати за першу половину місяця визначають за табелем обліку робочого часу, заповненим за звітний період (з 1 по 15 число) та ураховують середньоденну зарплату, розраховану за Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.1995 № 100.
експерт Експертус Кадри