Судова практика в питаннях зарплат мобілізованих

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
На чию користь винесене перше судове рішення?

image31

Трудові спори, що підлягають безпосередньому розгляду в суді

Роботодавці не зобов’язані зберігати середній заробіток за працівниками, яких увільнили від роботи на час військової служби, із 19 липня 2022 р. Від цього обов’язку їх звільнив Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 № 2352-ІХ (далі — Закон № 2352). Відповідні зміни внесли до частини третьої статті 119 КЗпП.

Тепер зберігаємо лише робоче місце й посаду. Зміни стосуються працівників, які наразі проходять строкову військову службу, призвані у зв’язку із мобілізацією або як резервісти, уклали контракти на військову службу.

Роботодавці діяли за законом:

  • припинили наказом виплату середнього заробітку;
  • продовжили виплати наказом, якщо таку додаткову гарантію внесли до колективного договору або положення про оплату праці.

Проте деякі працівники, які вступили до лав ЗСУ до 19 липня 2022 р., вважають, що роботодавець  порушив їх права, коли припинив виплачувати середній заробіток. Тож звертаються до суду із позовами, в яких просять:

  • визнати незаконним наказ, яким роботодавець припинив виплату;
  • зобов’язати роботодавця виплати кошти, які він «заборгував», та платити середній заробіток надалі.

Наразі маємо перше судове рішення. Суд на боці роботодавця.

Працівниця уклала контракт на проходження військової служби 11 січня 2022 р. Роботодавець увільнив її від роботи зі збереженням місця роботи, посади та середнього заробітку. Із 19 липня 2022 р. роботодавець припинив наказом виплату середнього заробітку.

Працівниця звернулася до суду. Суд відмовив у задоволенні вимог працівниці і визначив у рішенні:

  • обов’язок виплачувати щомісячне грошове забезпечення військовослужбовцям ЗСУ взяла на себе держава та з 19 липня 2022 р. зняла цей обов`язок з роботодавців, які в умовах війни та воєнного стану мають обмежені фінансові можливості;
  • норма частини третьої статті 119 КЗпП України у частині збереження середнього заробітку втратила чинність, тож роботодавець правомірно й у повній відповідності до законодавства припинив нараховувати і виплачувати середній заробіток.

Докладніше у рішенні Слов`янського міськрайонного суду Донецької області від 17.11.2022 у справі 243/2940/22.

check.pngСкачайте наказ про припинення виплати середнього заробітку мобілізованому працівнику

Тож досвід експертів вкотре випередив появу судової практики. Рекомендації експертів системи, підготовлені для вас ще в липні, як завжди виявилися безпечними. Працюйте із задоволенням та впевненістю з Екпертус Кадри.

Юлія Видиборець, юристка із трудового права,

сертифікована експертка з військового обліку, Київ

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
81

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
191

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
231

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
14945

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
9952

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді