30 листопада 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 04.11.2022 № 2732-ІХ (далі — Закон № 2732).
Умови бронювання виклали у новій редакції статті 25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі — Закон). Зокрема, зможемо забронювати працівників:
- які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, якщо це необхідно, щоб забезпечити функціонування зазначених органів в особливий період;
- на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлені мобілізаційні завдання (замовлення), якщо це необхідно для виконання мобзавдань;
- на підприємствах, в установах і організаціях, які виробляють товари, виконують роботи й надають послуги для задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань;
- на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Критерії та порядок, за якими визначатимуть які підприємства, установи і організації є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, встановить КМУ.
Порядок та критерії бронювання, переліки посад і професій військовозобов’язаних, яких зможемо забронювати на період мобілізації та на воєнний час, визначатимуть Закон, акти Президента та КМУ. Під час дії воєнного стану органи державної влади, інші держоргани, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, зазначені у частині 1 статті 25 Закону, зможуть забронювати працівників за списком, поданим у порядку, встановленому КМУ.
Нові правила бронювання почнуть діяти тільки після того, як Кабмін розробить окремий порядок, що визначить ці критерії. До того часу діє порядок, визначений постановою КМУ від 03.03.2022 № 194, який передбачає наявність мобілізаційних завдань.
Олена Петровська