Як табелювати педагогічних працівників
Робочий час педагогічного працівника включає час виконання навчальної, виховної, методичної, організаційної роботи та іншої педагогічної діяльності, передбаченої трудовим договором (ст. 60 Закону України «Про освіту» та ст. 24 Закону України «Про повну загальну середню освіту»).
До педагогічної діяльності входять:
- діяльність у межах педагогічного навантаження (норма становить 18 навчальних годин на тиждень на одну тарифну ставку);
- окремі види діяльності, за які встановлюються доплати (класне керівництво, перевірка навчальних робіт, завідування майстернями, кабінетами інформатики, проведення позакласної роботи тощо);
- інші види педагогічної (навчальної, виховної, методичної, організаційної) діяльності, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства, трудовим договором та/або посадовою інструкцією.
Затверджена керівником посадова інструкція визначає конкретний перелік посадових обов’язків.
Вимагати від педагогічних і науково-педагогічних працівників виконувати роботи, не передбачені трудовим договором, керівництво не має права.
Водночас воєнний стан ввів свої корективи (згідно з Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»):
- нормальна тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану може бути збільшена до 60 годин на тиждень, скорочена — до 50 годин;
- тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин;
- не діють норми щодо тривалості роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів, норми щодо самих святкових та вихідних днів, а також норми щодо граничних норм надурочних робіт.
П’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється роботодавцем за рішенням військового командування. Час початку і закінчення щоденної роботи визначає роботодавець.
Педагогічні працівники можуть бути залучені до роботи понад встановлену тривалість робочого дня, а також у вихідні, святкові та неробочі дні, у нічний час для виконання невідкладних або непередбачуваних завдань. Втім, це відбувається лише за їхньою згодою.
Водночас і здобувачі освіти, і працівники освітніх закладів та установ мають право на такі державні гарантії:
- організацію освітнього процесу в дистанційній або в будь-якій іншій, найбільш безпечній для учасників формі;
- збереження місця роботи, середнього заробітку, виплату стипендій та інші виплати, передбачені законодавством;
- місце проживання та забезпечення харчуванням (за потреби).
На час дії воєнного стану уряд рекомендував керівникам освітніх закладів надати перевагу дистанційній роботі, якщо це можливо. Якщо ж працівник не може вести дистанційну роботу через відсутність потрібних комунікацій в умовах воєнних дій, це не можна розглядати як порушення трудової дисципліни.
За матеріалами профспілки працівників освіти та науки України