Як оформити відсутність на роботі волонтерів під час війни
Законодавством України про працю не передбачені додаткові пільги та гарантії для працівників, що поєднують роботу з волонтерською діяльністю.
Проте ст. 9-1 КЗпП передбачає, що підприємства в межах своїх повноважень та за власні кошти можуть встановлювати додаткові трудові і соціально-побутові пільги для працівників. А ст. 7 Закону “Про колективні договори й угоди” допускає можливість внесення в колективні договори умов, що поліпшують становище працівників порівняно з законодавством (надають додаткові трудові і соціально-побутові пільги працівникам, а також додаткові гарантії).
В Державній службі України з питань праці зауважили, що роботодавцям доцільно сприяти своїм працівникам-волонтерам. У відомстві також наголосили, що оптимальним рішенням буде встановлення відповідних гарантій для працівників, що поєднують роботу з волонтерською діяльністю для уникнення складнощів між сторонами трудового договору (працівником і роботодавцем) та між членами трудового колективу (щодо нерівного ставлення до працівників волонтерів і неволонтерів).
В колективному або трудовому договорі можуть бути передбачені такі гарантії для волонтерів:
- надання додаткових вільних від роботи днів при збереженні повної тривалості робочого часу;
- запровадження скороченої тривалості робочого часу за рахунок власних коштів роботодавця для працівників-волонтерів;
- встановлення неповної тривалості робочого дня, тижня;
- введення гнучкого режиму робочого часу;
- надання додаткових днів відпусток, крім передбачених законодавством про працю, за рахунок коштів роботодавця.
Важливо пам'ятати, що пільги працівникам-волонтерам повинні надаватися з урахуванням конкретних умов виробничої і комерційної діяльності з дотриманням розумного балансу між інтересами виробництва і працівника.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці