Особливості прийняття на роботу неповнолітнього працівника

Відповіді на головні запитання щодо правового регулювання праці неповнолітніх

Праця неповнолітніх

Неповнолітні, тобто особи, які не досягли вісімнадцяти років, відповідно до статті 187 КЗпП у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України. Це пояснюється як фізіологічними особливостями організму підлітків, який тільки формується, так і відсутністю у більшості з них відповідної професії і спеціальності.

Саме ці обставини і визначили відмінність правового регулювання їх праці, хоча за загальним правилом на неповнолітніх повністю поширюється законодавство про працю, а їх права щодо трудового договору прирівнюються до прав повнолітніх працюючих.

Питання

Відповідь

З якого віку неповнолітні можуть працювати

За загальним правилом прийняття та роботу осіб молодших 16 років не допускається. Як виняток, за згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть прийматись на роботу особи, які досягли 15 років.

Для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час допускається прийняття на роботу:

  • учнів загальноосвітніх шкіл,
  • професійно-технічних,
  • середніх спеціальних навчальних закладів, що досягли 14-річного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

Про особливості укладання трудових договорів

Вимоги щодо укладення трудових договорів з неповнолітніми:

  • трудові договори з неповнолітніми працівниками обов’язково укладаються в письмовій формі, що передбачено пунктом 5 ч. 1 ст.24 КЗпП;
  • неповнолітні працівники приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду , що передбачено статтею 191 КЗпП, а надалі вони обов’язково проходять медичний огляд щороку до досягнення ними 21 року;
  • особи від 14 до 15 років при працевлаштуванні надають документ, що посвідчує особу (паспорт, свідоцтво про народження), згоду одного з батьків або особи, яка його замінює, документ, який підтверджує, що особа буде виконувати роботу у вільний від навчання час, медичну довідку;
  • особам, які не досягли 18 річного віку, випробувальний термін при прийнятті на роботу не встановлюється;
  • кожна установа, організація та підприємство повинні вести спеціальний облік неповнолітніх працівників, в якому зазначається дата їхнього народження.

Тривалість робочого часу неповнолітніх

Для неповнолітніх осіб встановлюється наступна тривалість робочого часу (ст. 51 КЗпП):

  • для працівників віком від 16 до 18 років – 36 години на тиждень;
  • для осіб віком від 15 до 16 років – 24 години на тиждень;
  • учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул – 24 години на тиждень.

Тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу для осіб відповідного віку.

Заробітна плата працівникам молодше 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

Надання відпусток неповнолітнім

Відповідно до ст. 75 КЗпП та ст. 6 Закону «Про відпустки» особи віком до 18 років мають право на щорічну основну відпустку тривалістю 31 календарний день у зручний для них час.

Щорічна основна відпустка неповнолітнім може надаватись також у перший рік роботи за їх заявою до настання шестимісячного строку безперервної роботи на даному підприємстві, в організації, установі.

Ненадання щорічної відпустки особам віком до 18 років протягом робочого року забороняється. Це означає, що заміна неповнолітнім всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

Звільнення – лише за згодою служби у справах дітей

Звільнення працівників молодше 18 років з ініціативи власника або уповноваженого ним органу допускається, крім додержання загального порядку звільнення, тільки за згодою служби у справах дітей.

Роботодавець зобов’язаний здійснювати працевлаштування неповнолітніх працівників в випадках їх звільнення:

  • у разі виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, які перешкоджають продовженню даної роботи;
  • у разі поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;
  • за умов зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності кадрів або штату працівників, банкрутства.

Якщо продовження роботи неповнолітнього працівника загрожує його здоров’ю або порушує його законні інтереси, батьки, усиновителі і піклувальник неповнолітнього, а також державні органи та службові особи, на яких покладено нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю, мають право вимагати розірвання трудового договору з неповнолітнім.

Обмеження при використанні праці неповнолітніх

Відповідно до статей 43, 52 Конституції забороняється використання праці неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров’я роботах, а експлуатація дитини переслідується законом.

Так, до заборони відноситься:

  • залучення неповнолітніх працівників до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні;
  • застосовування праці неповнолітніх осіб на важких роботах та на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах;
  • залучення неповнолітніх осіб до підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

За матеріалами БПД

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19206

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118832

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
520985

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
478

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33362

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді