Робота за кордоном та особливості отримання міжнародної пенсії

ПФ роз'яснив, як зараховується до стажу в Україні трудова діяльність в Польщі

Робота за кордоном та особливості отримання міжнародної пенсії

Відповідно до Угоди між Україною та Республікою Польща про соцзабезпечення від 18.05.2012, яка ратифікована 05.09.2013 та діє за пропорційним принципом, кожна країна призначає та виплачує пенсію лише за стаж, який особа отримала на її території. При цьому стаж іншої країни зараховується лише для визначення права особи на отримання пенсії взагалі.

Зарахування до страхового стажу роботи за кордоном

Отже, якщо українець офіційно працював у Польщі, то такий стаж (за умови, що цей стаж не співпадає з українським) можна включити до українського для визначення права на отримання пенсії за умови підтвердження його компетентною установою Республіки Польща, але платити за нього Пенсійний фонд України ( далі – ПФУ) не буде.

Для підтвердження стажу роботи на території Польщі територіальний орган ПФУ, до якого звернулась особа, надсилає їх на розгляд до компетентних органів Республіки Польщі. Переклад документів про трудову діяльність з польської мови надавати не потрібно.

Для отримання української та польської пенсії особі достатньо звернутися лише до ПФУ за місцем реєстрації. Додатково звертатися до пенсійних органів Республіки Польща не потрібно. Для цього до територіального органу ПФУ за місцем реєстрації заявником надається наступний пакет документів:

  • копія паспорта (посвідки на постійне місце проживання);
  • копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
  • копії документів про стаж;
  • довідка з банку з підтвердженням номеру банківського рахунку.

Спеціалісти територіального органу ПФУ доповнюють наданий пакет документів заповненим формуляром UA-PL 8 – «Заява про призначення польської пенсії за віком» та направляється на розгляд до компетентних органів Республіки Польща. Всю роботу з пересилання документів для отримання міжнародної пенсії бере на себе ПФУ.

Однак це тривалий процес, тому майбутньому пенсіонеру для отримання міжнародної пенсії або на підставі трудового стажу, отриманого за кордоном слід готуватися до виходу на пенсію заздалегідь:

  • збирати довідки з місць роботи, особливо не в Україні;
  • писати заяву про отримання пенсії за кілька місяців до офіційного виходу на заслужений відпочинок.

Наприклад: жінка 10.04.1961 року народження буде мати право на пенсію за віком з 11.04.2021 року за наявності страхового стажу не менше 28 років (ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV ).

Жінка працювала 20 років в Україні і 10 років у Польщі. Вона має право на отримання пенсії від ПФУ, бо її загальний стаж становить 30 років. Однак, розмір її пенсії в Україні буде розраховуватися лише на підставі того стажу, який вона набула в Україні, і тих зарплат, які вона отримувала на території України та з якої були сплачені страхові внески до ПФУ.

☝ Розрахунок її пенсії буде складатися з двох етапів.

На першому етапі ПФУ візьме до уваги її польський стаж для визначення теоретичного розміру пенсії. Спочатку розрахує розмір її пенсії так, наче вона все життя працювала в Україні, але розміри зарплат, які вона отримувала в Польщі, до уваги брати не буде (ПФУ визначить пропорційну частку пенсії за стаж, отриманий в Україні).

На другому етапі з теоретичної пенсії "приберуть" стаж, який вона отримала за кордоном.

Оскільки жінка має стаж у Польщі, то зможе отримувати пенсію і від ПФ Республіки Польща, який буде виплачувати їй пенсію, але лише за отриманий там стаж.

Важливий момент, який потрібно враховувати для отримання міжнародної пенсії – вимоги для виходу на пенсію. У кожній країні вони різні.

В Україні пенсійний вік становить 60 років для чоловіків та жінок, у Польщі пенсійний вік для жінок – 60 років, для чоловіків – 65 років. Тому для призначення польської пенсії українським чоловікам потрібно досягти пенсійного віку, який діє на території Польщі, тобто 65 років.

За матеріалами ГУ ПФ в Одеській області

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5360

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
804

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
529386

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123494

Роль кадрової служби у забезпеченні ефективності компанії

Кадрова служба є невід’ємною частиною будь-якої організації. Від її ефективності залежить не тільки правильність оформлення документів, але й загальна продуктивність компанії. Як здійснити аналіз ефективності кадрових процесів та віднайти стратегії для підвищення їх результативності — у статті.
341

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді