Кримінальна відповідальність за неведення військового обліку — роз'яснення експертів

Які дії роботодавця можна розцінити як перешкоджання ЗСУ?

Кримінальна відповідальність за неведення військового обліку — роз'яснення експертівПояснення надали офіцер відділу організації військового обліку людських мобілізаційних ресурсів мобілізаційного управління Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ Олексій Дудка та начальник групи організації бронювання військовозобов'язаних мобілізаційного управління Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ Андрій Бобков.

Чи можуть притягнути роботодавця до кримінальної відповідальність за неведення військового обліку чи інші порушення

Кримінальний кодекс України не містить норм, які передбачають кримінальну відповідальність безпосередньо за неведення військового обліку. Але таку можливість не слід виключати — особливо під час воєнного стану.

Водночас Кримінальний кодекс передбачає відповідальність за перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань (ст. 114-1) — позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років. 

Під перешкоджанням законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань України слід розуміти умисне створення перешкод або встановлення будь-яких обмежень у законній діяльності військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань України при виконанні ними своїх службових обов’язків. Способи такого перешкоджання можуть бути різними, але на кваліфікацію не впливають.

Тож може йтися про будь-яке порушення роботодавцем законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме: невиконання обов’язків, визначених статтями 16 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII та 21 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII.

Детальніше про те, як можна розцінити неведення військового облікуу консультації

Зауважимо, притягнути до відповідальності за цією статтею можна лише у випадку, якщо злочин вчинений в особливий період (триває в Україні триває від 18 березня 2014 року).

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Документи для повідомлення про зміну облікових даних призовника, військовозобов’язаного та резервіста

У матеріалі дізнаєтесь коли потрібно повідомити про зміну облікових даних, який строк та форма повідомлення про зміну облікових даних 2025, а зразки від експертів допоможуть скласти повідомлення та супровідний лист.
33950

Наказ про стан військового обліку

Складіть наказ про стан військового обліку на підприємстві 2024 рік і завдання з військового обліку на 2025 рік за зразком від наших експертів.
85623

Військовий облік жінок

Військовий облік жінок в Україні — тема, яка є досить актуальною останні кілька років. Найбільш актуальні питання: граничний вік перебування на військовому обліку жінок; що містить нова редакція наказу про військовий облік жінок; перелік професій жінок на військовий облік; алгоритм взяття на військовий облік жінок. Все про військовий облік жінок читайте у статті, що підготували наші експерти.
32606

Зразок наказу про покладення обов’язків із ведення військового обліку

Ведення військового обліку на підприємстві — це важлива частина організації діяльності, що спрямована на забезпечення своєчасної та правильної інформації щодо військовозобов’язаних працівників. Відповідальний за ведення військового обліку займається організацією та контролем обліку військовозобов’язаних працівників, а також взаємодіє з органами військового управління. Усе про наказ про ведення військового обліку — у статті.
91525

План роботи з військового обліку на 2025 рік

Робота з військового обліку є важливим аспектом діяльності будь-якого підприємства, особливо в умовах мобілізаційної готовності. Створення детального плану допоможе систематизувати всі процеси, забезпечити точність даних та своєчасне виконання всіх необхідних заходів. Як скласти план роботи з військового обліку на 2025 рік зразок — у статті.
32172

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді