Як обґрунтовано звільнити за втрату довір’я: постанова ВС

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Правомірно звільнити без наявних негативних наслідків чи факту матеріальної шкоди, завданої роботодавцю діями працівника

Як обґрунтовано звільнити за втрату довір’я: постанова ВС

Роботодавець має право розірвати трудовий договір у випадку винних дій працівника, який безпосередньо обслуговує грошові, товарні або культурні цінності, якщо ці дії дають підстави для втрати довір’я до нього. Підстава — пункт 2 частини 1 статті 41 КЗпП.

Як звільнити за втрату довір’я

Лише обмежене коло працівників відповідає умовам, за яких їх можна звільнити за пунктом 2 частини 1 статті 41 КЗпП:

  • працівник безпосередньо обслуговує грошові, товарні або культурні цінності — приймає, зберігає, транспортує, розподіляє тощо;
  • дії працівника винні;
  • роботодавець втратив довір’я до працівника.

Разом з тим, результат дій працівника не завжди матиме негативні наслідки чи матеріальну шкоду для роботодавця. Ці обставини — не обов’язкова умова, щоб звільнити працівника. Звільнення з підстави втрати довір’я вважатимуть обґрунтованим, якщо працівник, який безпосередньо обслуговує грошові або товарні цінності, вчинив умисно або необережно такі дії, які дають роботодавцю підстави втратити до нього довір’я. Зокрема — підставою звільнити працівника може бути порушення правил проведення операцій з матеріальними цінностями з його боку.

Відповідне положення містить постанова ВС від 02.06.2021 у справі № 592/8437/20 (провадження № 61-4858 св 21).

Обставини справи

Працівник звернувся до суду з позовом, у якому просив поновити його на роботі та стягнути з роботодавця середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.

Підставою звільнити працівника з посад начальника міської дільниці з реалізації скрапленого газу та начальника газонаповнюючої станції за внутрішнім суміщенням, у зв’язку із втратою довір’я, стали акти інвентаризації газу. Акти виявили нестачу газу та орендованого майна товариства.

Працівник вважав своє звільнення незаконним, оскільки нестача цінностей — це не підстава визнати його вину та звільнити на підставі пункту 2 частини 1 статті 41 КЗпП.

Місцевий суд не задовольнив позов працівника. У своєму рішенні суд зазначив, що обов’язок працівника зберігати майно, приймати, зберігати та розподіляти товарні цінності підтверджують:

  • посадова інструкція;
  • договір про повну матеріальну відповідальність,
  • щоденні звіти;
  • накладні про рух коштів;
  • акти інвентаризації та інвентаризаційні описи, у яких робітника зазначали, як особу, відповідальну за схоронність майна;
  • товарно-транспортні накладні.

Отже, працівник не виконав положення посадових інструкцій та умови договору про повну матеріальну відповідальність та втратив товарно-матеріальні цінності, які перебували у нього в розпорядженні і під звітом. У результаті його винних дій роботодавець втратив довір’я до працівника та правомірно звільнив на підставі пункту 2 частини 1 статті 41 КЗпП.

Апеляційний суд зайняв іншу позицію, проте ВС залишив у силі рішення місцевого суду.

ВС мотивував своє рішення необхідністю з’ясувати основний зміст трудових обов’язків працівника та документально підтвердити, що на працівника поклали обов’язки з обліку, контролю за рухом і зберіганням цінностей.

Суд першої інстанції довів, що працівник приймав та розподіляв газ. Його дії як матеріально відповідальної і підзвітної особи підтверджують щоденні звіти та товарно-транспортні накладні. Працівник був наділений функціями контролю, обслуговував і отримував матеріальні цінності під звіт, проте подавав щоденні звіти, які не відповідали дійсним залишкам газу на газонаповнюючій станції.

Отже, підставою для втрати довір’я роботодавцем стало те, що працівник порушив правила проведення операцій з матеріальними цінностями.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
82

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5991

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1015

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530556

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124002

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді