Працю домашніх працівників врегулюють: законопроект

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
КЗпП доповнять новою главою

Працю домашніх працівників врегулюють: законопроект

ВР зареєструвала проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників» від 23.06.2021 № 5695 (далі — законопроект № 5695).

Мета законопроекту № 5695:

  • врегулювати питання зайнятості та офіційного працевлаштування домашніхпрацівників, забезпечити їх соціальний захист;
  • імплементувати в національне законодавство положення Конвенції МОП № 189 про домашніх працівників;
  • знизити рівень незадекларованої праці.

Трудовий договір: визначаємо строк і форму

Законопроект № 5695 доповнює КЗпП новою главою ХІ-А «Регулювання праці домашніх працівників», яка складатиметься з 6 нових статей. Статті визначатимуть:

  • поняття домашньої праці — роботи, яку виконуватимуть на умовах трудового договору (контракту) з метою обслуговування домогосподарства. Не вважатимуть домашньою працею нерегулярну роботу з обслуговування домогосподарства — не більше 40 годин на місяць;
  • поняття домашніх працівників — осіб, які займатимуться домашньою працею в рамках трудових відносин з роботодавцем;
  • правовий статус домашніх працівників та особливості його правового регулювання;
  • обов’язкові умови трудового договору з домашніми працівниками.

Домашні працівники користуватимуться усіма трудовими правами та гарантіями, передбаченими законодавством про працю, в т. ч. на безпечні та здорові умови праці.

Законопроект № 5695 враховує особливості роботи домашніх працівників на території житла роботодавця — в трудовому договорі передбачена можливість надати житло працівнику та заборона роботодавцю самостійно відраховувати із зарплати плату за користування таким житлом. Домашній працівник матиме законодавчу гарантію поваги до його честі, гідності та недоторканності особистого життя. Роботодавець — гарантію заборони розголошувати конфіденційну інформацію, яка стала відома домашньому працівнику під час роботи та проживання у домашньому господарстві.

Законопроект № 5695 окремо врегульовує робочий час та час відпочинку домашніх працівників:

  • передбачає альтернативні варіанти обліку робочого часу;
  • закріплює гарантії щодо використання праці при надурочних роботах;
  • передбачає гарантії при залученні до чергування та при супроводженні членів домашнього господарства на їх відпочинку.

Законопроект № 5695:

  • вводить додаткові підстави припинити трудовий договір з домашнім працівником,
  • передбачає обов’язок фізичної особи, яка використовує найману працю, на запит Держпраці надавати інформацію про роботу інших фізичних осіб, пов’язану з обслуговуванням домашнього господарства.

Законопроект № 5695 вносить відповідні зміни до інших статей КЗпП та приводить їх у відповідність до нової глави ХІ-А.

Крім цього, законопроект № 5695 вносить зміни до законів України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Зокрема — звільнює роботодавців домашніх працівників від сплати ЄСВ та передбачає добровільну участь домашніх працівників у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами ВР

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
82

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5991

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1014

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530556

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124002

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді