Працевлаштування підприємством осіб з інвалідністю за своєю сутністю це створення робочих місць у кількості, визначеній відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі — Закон № 875). Для осіб з інвалідністю це основне місце роботи. Якщо роботодавець створює вакансії для працевлаштування осіб з інвалідністю посади з окладом нижчим від мінімальної зарплати у місячному розмірі, він порушує їх право виконувати роботу та одержувати зарплату, не нижчу від визначеної законом (ч. 4 ст. 43 Конституції). Відповідне рішення містить Постанова ВС «Про адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів» від 09.06.2021 № 920/474/20 (5021/2509/2011).
Обставини справи
Фонд соціального захисту інвалідів звернувся до суду з позовом, у якому просив стягнути з товариства адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та пеню за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій.
Суд першої інстанції відмовився задовольнити позов, проте таке рішення скасував апеляційний суд. ВС підтримав рішення апеляційного суду та зазначив, що роботодавець зобов’язаний в т. ч. створювати для осіб з інвалідністю умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону № 875. Норматив робочих місць в розумінні статті 19 Закону № 875 вважають виконаним, коли особи з інвалідністю працевлаштовані, а не лише створені робочі місця для них.
Апеляційний суд встановив, що товариство подавало до міського центру зайнятості звітність за формою № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» про 21 вакансію для працевлаштування на посади «діловод 0,5 шт.од.» — 1 вакансія, «підсобний робітник 0,5 шт.од.» — 10 вакансій та «прибиральник службових приміщень 0,5 шт.од.» — 10 вакансій. Відтак, вакансії роботодавця для працевлаштування осіб з інвалідністю на посади з окладом нижчим від мінімальної зарплати у місячному розмірі, свідчать про те, що він не створив належних умов для працевлаштування таких осіб.
експерт Експертус Кадри