Е-докази: огляд судової практики Верховного Суду

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Належно мотивуйте свою позицію у суді, щоби суд не скерував справу на новий розгляд

Е-докази: огляд судової практики Верховного Суду

Верховний Суд в огляді судової практики щодо оцінки електронних доказів від 22 липня 2021 року зазначив, що електронні докази (е-докази) — це інформація в електронній або цифровій формі, яка містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи, в т. ч. текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи, веб-сайти чи сторінки, текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані зберігають на портативних пристроях — картах пам’яті, мобільних телефонах, серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі, в т. ч. в мережі інтернет (ч. 1 ст. 100 ЦПК).

З ким і як погодити створення кадрових документів в електронній формі

Знакові судові рішення, у яких використовують е-докази, суди напрацьовують поступово. До е-доказів висувають вимоги належності (ст. 77 ЦПК), допустимості (ст. 78 ЦПК), достовірності (ст. 79 ЦПК) та достатності (ст. 80 ЦПК).

Е-докази подають в оригіналі або в електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис».

Як приклад «форми» е-доказів в огляді наведена справа, у якій учасник має право подати суду електронний доказ у таких формах:

  • оригінал;
  • електронна копія, засвідчена електронним цифровим підписом;
  • паперова копія, посвідчена в порядку, передбаченому законом.

Паперову копію е-доказу суд не вважатиме письмовим доказом, однак розглядатиме як можливість встановити наявність або відсутність обставин чи фактів, які мають значення для вирішення справи (Постанова ВС від 19 січня 2021 року у справі № 922/51/20).

Як ознайомлювати з документами під особистий чи електронний підпис (КЕП)

Роздруківку електронного листування не вважатимуть електронним документом (копією електронного документа) та е-доказом, бо вона не містить обов’язковий реквізит електронного документа — електронний підпис (Постанова ВС від 11 червня 2019 року у справі № 904/2882/18, від 24 вересня 2019 року у справі № 922/1151/18, від 28 грудня 2019 року у справі № 922/788/19, від 16 березня 2020 року у справі № 910/1162/19).

За загальним правилом роздруківки інтернет-сторінок (вебсторінок) не зараховують як докази. Проте, суд визнає їх доказом у разі, якщо такі роздруківки виготовлені, видані і засвідчені власником відповідного інтернет-ресурсу або провайдером, тобто набули статусу письмового доказу (Постанова ВС від 30 жовтня 2019 року у справі № 587/2051/18).

Суди приймають як е-докази і скріншоти повідомлень із телефону, планшета, роздруківки з вайбера (Постанова ВС від 13 липня 2020 року у справі № 753/10840/19).

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Опановуємо уніфіковані форми документів за новим збірником від Державної архівної служби

Статті за темою

Усі статті за темою

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
149

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
14564

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
9567

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
130

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1174

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді