Дистанційна робота: воєнний стан
Хоча пандемія коронавірусу та воєнний стан суттєво збільшили актуальність дистанційної роботи та призвели до її законодавчого унормування, вимоги щодо охорони праці під час роботи вдома сьогодня не визначені.
Тож Державна служба України з питань праці пояснила, як розглядати нещасні випадки, що сталися з працівниками під час дистанційної роботи вдома.
Так, насамперед у відомстві закликали розрізняти такі поняття:
-
- Нещасний випадок на виробництві – це раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактору чи середовища, внаслідок якого заподіяна шкода здоров’ю або смерть.
- Виробнича травма — це травма, одержана працюючим на виробництві внаслідок недотримання вимог охорони праці.
Водночас слід розрізняти побутовий та виробничий травматизм. Так, більшість побутових травмувань відбуваються, коли люди перебувають вдома — а в умовах дистанційної роботи дім стає робочим місцем.
Як уточнили у Держпраці, у разі нещасного випадку роботодавець повинен впродовж доби повідомити про це територіальний орган Держпраці, ПФУ, військову адміністрацію та первинну організацію профспілки (або уповноважену особу). Повідомлення може бути письмовим або електронним і складається за формою згідно з додатком 2 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві.
Це правило не залежить від того, за яких обставин відбулося травмування.
Після цього має бути створена комісія з розслідування нещасного випадку. Якщо ж нещасний випадок був прихованим (роботодавцю не повідомили вчасно) або якщо працівник не одразу втратив працездатність, проводиться спеціальне розслідування.
А вже за результатами розслідування можна буде визначити, що саме спричинило нещасний випадок: безпосереднє виконання робіт чи порушення вимог охорони праці на робочому місці.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці