Заборона дискримінації в трудових відносинах вагітних жінок: законопроект Мінекономіки

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Заборона будь-якої дискримінації у сфері праці не охоплює вагітних та жінок, які народжують

Заборона дискримінації в трудових відносинах вагітних жінок: законопроект Мінекономіки

Мінекономіки пропонує для обговорення проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання праці деяких категорій працівників» (далі — законопроект).

Інфостенд: Гарантії вагітним працівницям

Мета законопроекту — заборонити дискримінацію в трудових відносинах вагітних жінок та матерів-годувальниць, удосконалити правове регулювання роботи працівників, які мають дітей.

Прийняття законопроекту дозволить імплементувати ряд міжнародних трудових стандартів у сфері охорони материнства, зокрема — Конвенції МОП № 183, якою переглянуто Конвенцію МОП № 103.

Законопроект передбачає зміни у КЗпП:

  • заборона будь-якої дискримінація у сфері праці, зокрема пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від вагітності (стаття 2-1);
  • звільнення працівника з ініціативи роботодавця у випадку розірвання трудового договору з підстав, передбачених пунктами 1 (крім ліквідації підприємства, установи, організації), 2, 6, 11 частини першої статті 40 КЗпП не допускатимуть під час його тимчасової непрацездатності, а також у відпустці (частина 3 статті 40);
  • у разі розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця з вагітними жінками і жінками, які мають дітей віком до півтора року, у випадку ліквідації підприємства, установи, організації — виплачуватимуть вихідну допомогу у розмірі двох мінімальних заробітних плат (стаття 44);
  • заборону роботи в нічний час встановлюватимуть законодавством, колективним договором, угодою сторін (нова редакція статті 55);
  • заборону залучати до надурочних робіт встановлюватимуть законодавством, колективним договором, угодою сторін (нова редакція статті 63).

Глава ХІІ КЗпП матиме назву «Робота працівників із сімейними обов’язками» замість «Праця жінок».

Стаття 174 КЗпП визначатиме перелік робіт, на яких заборонятимуть застосовувати працю жінок, в т. ч. вагітних і жінок, які вигодовують дитину віком до півтора року.

Статті 175 та 176, які обмежують працю жінок на роботах у нічний час та забороняють залучати вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до 3 років, до нічних, надурочних робіт, робіт у вихідні дні і направлення їх у відрядження — виключать з КЗпП.

Вагітних жінок і жінок, які вигодовують дитину віком до півтора року, не залучатимуть до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові і неробочі дні та не направлятимуть у відрядження.

Працівники, які мають дітей віком до трьох років або дітей з інвалідністю (крім осіб, визначених частиною 1 цієї статті), залучатимуть до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, направлятимуть у відрядження за їх згодою (нова редакція статті 177).

Вагітну жінку звільнятимуть від роботи на час рекомендованих лікарем медобстежень, що проводять у зв’язку з вагітністю, у робочий час. На цей період за вагітною жінкою зберігатимуть середній заробіток (нова стаття 178-1).

Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюватимуть сумарно — не менше 126 к. д. (140 к. д. — якщо народились двоє і більше дітей та якщо пологи ускладнені).

Частину відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, що передує пологам, продовжуватимуть на кількість календарних днів, що дорівнює періоду між передбачуваною у медичному висновку та фактичною датою пологів. Післяпологову частину цієї відпустки не зменшуватимуть (нова редакція частини 2 статті 179).

Стаття 184 КЗпП визначатиме гарантії при прийнятті на роботу і заборону звільнення. Відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або вигодовуванням дитини, заборонятимуть.

Заборонятимуть і розривати трудовий договір з ініціативи роботодавця з вагітними жінками і жінками, які мають дітей віком до півтора року, крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації.

Заборонятимуть розривати трудовий договір з ініціативи роботодавця з жінкою, чоловіком, які мають дітей віком до 3 років або дитину з інвалідністю віком до 14 років, з підстав, передбачених пунктами 1 (крім ліквідації підприємства, установи, організації), 2, 6, 11 частини першої статті 40 КЗпП.

Відповідних змін зазнають:

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами Мінекономіки

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
109

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
215

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
241

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
15012

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
10174

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді