Щоб задовольнити вимоги Європейського союзу, законодавці серйозно зосередилися на питаннях дискримінації, насамперед — у рекламі. Зміни стосуються й оголошень про вакансії, адже такі оголошеннях уважаються рекламними і підпадають під дію Закону про рекламу.
Законодавці внесли зміни до Закону «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР. Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про рекламу» щодо протидії дискримінації за ознакою статі» від 10.09.2021 № 1750-ІХ (далі — Закон № 1750) опублікований у «Голосі України» від 07.10.2021 та почне діяти 8 січня 2022 року.
Законодавці визначили, що таке «дискримінаційна реклама», «дискримінаційна реклама за ознакою статі» та посилили відповідальність за порушення законодавства про рекламу.
Заборонили вміщувати в рекламі твердження та/або зображення, дискримінаційні за ознаками походження людини, її соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, ставлення до релігії, за мовними ознаками, родом і характером занять, місцем проживання, а також ті, що дискредитують товари інших осіб.
Також заборонили:
- вміщувати у рекламі твердження та/або зображення про інтелектуальну, фізичну, соціальну чи іншу перевагу однієї статі над іншою та/або стереотипи про ролі чоловіка та жінки, які пропагують принизливе та зневажливе ставлення;
- принижувати гідність людини за ознакою статі, демонструвати насильство за ознакою статі, використовувати зображення тіла людини та його частин виключно як сексуального об’єкта щоби привернути увагу споживача та/або посилання (слова, звуки, зображення) на сексуальні стосунки, які не стосуються рекламованого продукту чи способу його споживання.
Зазнала змін й частина 3 статті 24-1 Закону (далі — Закон про рекламу), яка унормовує відповідальність роботодавця за дискримінацію в оголошенні про вакансію. У разі порушення рекламодавець сплачуватиме до державного бюджету штраф у 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент вчинення порушення. Як накладатимуть такий штраф, визначить Кабмін.
За чинною нині нормою Закону про рекламу роботодавець має сплати штраф у 10 МЗП до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, але порядок сплати такого штрафу урядовці не визначили.
Нагадаємо, що заборона зазначати дискримінаційні обмеження в оголошеннях про вакансію є і в частині 3 статті 11 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI.
Контролює дотриманням законодавства України щодо реклами про вакансії (прийом на роботу) Державна служба України з питань праці.
експерт Експертус Кадри