Здача крові передбачає низку державних соціально-економічних гарантій. У трудовій сфері регулювання гарантій та пільг для донорів визначає насамперед Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові».
Працівник хворів у день відпочинку за донорство: оплата лікарняного
Згідно з документом, донори, або люди, які вирішили ними стати, повинні подати керівництву відповідну заяву щонайменше за один робочий день до донації крові, і їх мають безперешкодно відпускати з місця роботи, служби або навчання. Керівники підприємств, установ, закладів, організацій, командири (начальники) військових можуть відмовити у цьому лише тоді, коли відсутність особи на робочому місці або місці служби може призвести до загрози життю чи здоров’ю людей, до невиконання завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку, до значної матеріальної шкоди або інших тяжких наслідків.
Донори крові та її компонентів у день донації звільняються від роботи на підприємстві зі збереженням середнього заробітку. Якщо донор — здобувач освіти, він звільняється від занять, а якщо військовослужбовець строкової служби чи курсант закладу військової освіти — від несення нарядів, вахт тощо.
Крім того, донорам надається день відпочинку після забору крові. На бажання особи, цей день можна доєднати до щорічної відпустки. Щоб підтвердити право на такий відпочинок, потрібно надати довідку за місцем медичного обстеження чи донації.
Крім того, протягом року після здійснення донації за певних умов особа може отримати право на отримання виплат з непрацездатності у розмірі 100% середньої заробітної плати донора незалежно від стажу. Для цього потрібно впродовж року безоплатно здати кількість крові, сумарно рівну двом разовим максимально допустимим дозам (для плазми — чотири максимально допустимих дози).
За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці