Трудові гарантії донорам

UA RU
Автор
порталу «Кадровик-01»
Якщо працівник здає кров, тим паче, від початку російської війни проти України необхідність донорської крові значно виросла, кадровик не залишиться осторонь. По-перше, це соціально важлива справа, а добрі справи заслуговують на підтримку. По-друге, законодавство зобов’язує роботодавця забезпечувати гарантії донору

Основні гарантії для донорів у сфері праці такі: увільнення від роботи у день донації із зберіганням за цей день середнього заробітку, надання оплачуваного дня відпочинку та 100% оплата лікарняного, незалежно від страхового стажу (Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 № 931-IX; далі — Закон про донорство).

Пільги та гарантії донору

1. Безперешкодно відпустити з роботи

Роботодавці зобов’язані безперешкодно відпускати з місця роботи, служби або навчання осіб, які є або виявили бажання стати донорами, у дні відповідного медобстеження та здавання крові.

Чи можна відмовити? Є виняткові випадки, коли відсутність донора на його робочому місці або місці служби в ці дні може призвести до загрози життю та здоров’ю людей, до невиконання завдань, пов’язаних із забезпеченням оборони, безпеки держави та громадського порядку, до значної матеріальної шкоди або інших тяжких наслідків.

Якщо відмовляєте — обґрунтуйте.

2. Увільняйте від роботи зі збереженням середнього заробітку

Роботодавець увільняє від роботи працівника, який є або виявив бажання стати донором, у день медичного обстеження і в день здавання крові. Оплата донорських днів — у розмірі середнього заробітку за рахунок коштів роботодавця. Це обов’язок підприємств, установ, організацій усіх форм власності (ст. 124 КЗпП).

Донор зобов’язаний повідомити роботодавця про свій намір заявою, яку він подає не пізніше як за один робочий день до дня донації, бо якщо, наприклад, в день здавання  крові (на що працівник витратив пару годин) донор був залучений до роботи або несення служби, у заяві працівник має вказати інший день відпочинку. На підставі заяви видайте наказ про увільнення від роботи.

3. Надавайте додатковий день відпочинку

Надавайте день відпочинку зі збереженням середнього заробітку працівнику безпосередньо після кожного дня здавання крові, бо це визначені законодавством гарантії для донорів. За бажанням працівника цей день приєднуйте до щорічної відпустки.

Додатковий день відпочинку надавайте і в разі, якщо працівник здає кров у вихідні, святкові та неробочі дні.

Оформте надання додаткового дня відпочинку наказом.

У якому розмірі оплачувати лікарняний донору

4. Оплачуйте лікарняний у розмірі 100% середньої зарплати незалежно від стажу

Оплачуйте лікарняний у розмірі 100% середньої зарплати незалежно від страхового стажу, якщо донор протягом року безоплатно здійснив:

  • донацію крові в сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам (РМДД);
  • або плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом РМДД, заготовленим методом аферезу;
  • або тромбоцитів у двох разових донаціях методом аферезу.

 Ця пільга діє упродовж року після здавання крові (ч. 4 ст. 20 Закону про донорство).

5. Соціальний захист

Донору у визначеному законодавством порядку, відшкодовується шкода, заподіяна його здоров’ю у зв’язку з виконанням донорської функції, з урахуванням додаткових витрат на лікування, посилене харчування та на інші заходи, спрямовані на його соціально-трудову та професійну реабілітацію.
Інвалідність донора, що настала у зв’язку з виконанням ним донорської функції, прирівнюється до інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання в порядку, встановленому законом.
У разі смерті донора, що настала внаслідок виконання донорської функції, членам сім’ї померлого, які перебували на його утриманні, призначають пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

 

Донор здав кров під час щорічної відпустки

У разі донації крові та (або) компонентів крові у період щорічної відпустки, така відпустку донору продовжують на один день. Відпустку продовжують наказом на підставі заяви працівника та довідки за формою № 435/о «Довідка щодо надання донорам пільг». У разі, коли продовжується відпустка донорам оплата за цей день проводиться на загальних підставах для щорічних відпусток.
 
Трудові гарантії донорамДень відпочинку можна надати лише за донацію під час щорічної відпустки.
 
Працівник не має права на день відпочинку, і відпустку не продовжують, якщо він здав кров під час перебування у будь-якій іншій відпустці, окрім щорічної (відпустки на дітей або без збереження зарплати).

Права донора крові

Права донора крові (особи, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові) визначені статтею 18 Закону про донорство. Така особа має право на:

1) достовірну та своєчасну інформацію про стан свого здоров’я, пов’язану із здійсненням донорської функції;

2) участь у діяльності громадських організацій з метою популяризації добровільного безоплатного донорства;

3) правовий захист від будь-яких форм дискримінації за станом здоров’я;

4) відшкодування шкоди, заподіяної її здоров’ю у зв’язку з виконанням донорської функції.

Як забезпечити трудові гарантії працівникам-донорам

Підсумовуючи матеріал статті, надаємо коротку інформацію про те, як роботодавцю забезпечувати кожну із основних гарантій у сфері праці працівникам-донорам:

  • Увільнення від роботи. Забезпечення гарантії — роботодавець увільняє донора від роботи у день донації, зберігає середній заробіток. Увільнення проводять на підставі заяви працівника, яку він подає не пізніше як за один робочий день до дня донації, довідки за формою № 435/о «Довідка щодо надання донорам пільг» або довідки за формою № 436/о «Довідка щодо обстеження донора» (ч. 2 ст. 20 Закону про донорство);
  • День відпочинку. Забезпечення гарантії — роботодавець або надає донору оплачуваний день відпочинку одразу після донації, або за бажанням працівника приєднує цей день до щорічної відпустки. Для одержання дня відпочинку працівник подає довідку за формою № 435/о «Довідка щодо надання донорам пільг» (ч. 2 ст. 20 Закону про донорство);
  • Продовження щорічної відпустки. Забезпечення гарантії — роботодавець продовжує на один день щорічну відпустку, під час якої працівник здав кров. Продовження відпустки проводять на підставі заяви працівника та довідки за формою № 435/о «Довідка щодо надання донорам пільг» (ч. 2 ст. 20 Закону про донорство);
  • 100% оплати лікарняного незалежно від стажу. Забезпечення гарантії — допомогу з тимчасової непрацездатності виплачують у розмірі 100% середньої зарплати незалежно від страхового стажу протягом року після донації крові (або її компонентів) у відповідних кількостях. За умови, якщо працівник протягом року безоплатно здійснив: донацію крові в сумарній кількості, що дорівнює двом разовим максимально допустимим дозам (РМДД); донацію плазми крові в сумарній кількості, що дорівнює чотирьом РМДД, заготовленим методом аферезу; донацію тромбоцитів у двох разових донаціях методом аферезу (ч. 4 ст. 20 Закону про донорство).

https://ek.expertus.com.ua/forms/3034


зміст

Відновлення бронювання у Дії

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді