Група народних депутатів зареєструвала у ВР проект Закону України «Про внесення зміни до статті 119 Кодексу законів про працю України щодо справедливого врегулювання питання виплати середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу» від 12.10.2021 № 6170 (далі — законопроект № 6170).
У пояснювальній записці автори законопроекту зауважують, що працівники, які уклали контракти на військову службу з власної ініціативи, отримують дохід з двох джерел – грошове забезпечення на службі та середній заробіток за рахунок коштів роботодавця. Ці норми викликають негативне ставлення до подібної практики у багатьох підприємств та фізичних осіб, тому доходи громадян, які уклали контракти на службу добровільно, потребують справедливого врегулювання. Є багато прикладів, коли працівники укладають контракти про проходження служби на територіях, які не належать до зони ООС. Також непоодинокі випадки, коли працівники укладають контракти про проходження військової служби, щоби уникнути відповідальності за порушення трудової дисципліни. Крім цього, обов’язок виплачувати середній заробіток працівникам, призваним на військову службу, в т. ч. прийнятим на військову службу за контрактом, це значний фінансовий тягар для підприємств, установ, організацій, фермерських та сільськогосподарських підприємств, а також ФОП.
Законопроект № 6170 передбачає зміни у частині третій статті 119 КЗпП. Середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців зберігатимуть за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. Цей середній заробіток роботодавцям компенсуватимуть з Держбюджету.
За працівниками, прийнятими на військову службу за контрактом, у т. ч. тими, хто уклав новий контракт, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігатимуть тільки місце роботи та посаду.
Якщо ВР підтримає законопроект № 6170, він почне діяти вже з 1 січня 2022 року.
Нагадаємо, що у 2014 та 2015 роках роботодавцям вже компенсували за рахунок коштів держбюджету середній заробіток працівників, яких призвали та прийняли на військову службу в особливий період. Останні 5 років роботодавці зберігають заробіток працівників-
експерт Експертус Кадри
За матеріалами ВР
За правильними відповідями ми зарахуємо частину курсів, і програма скоротиться
⚡ ТОП-5 консультацій ⚡
- Класифікатор професій
- Відсторонення невакцинованого працівника
- Зразок оформлення наказу за ДСТУ 4163:2020
- Звіт про квоту 2022
- Трудовий договір