Щодо відсторонення від роботи працівників, які нещодавно перехворіли на COVID-19

Дивіться, що напишуть в довідці № 028-1/о «Висновок лікаря щодо наявності протипоказань до вакцинації проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2»

Чи відстороняти від роботи тих, хто нещодавно перехворів на COVID-19

МОЗ роз’яснило, як застосовуватимуть перелік медичних протипоказань та застережень до вакцинації проти COVID-19.

Протипоказання до вакцинації встановлюватиме сімейний або лікуючий лікар. Він й надаватиме відповідний висновок про тимчасове чи постійне протипоказання до вакцинації проти COVID-19.

Як відсторонити від роботи невакцинованого працівника

Абсолютні протипоказання можуть бути:

  • постійними — мають постійний пожиттєвий характер.
  • тимчасовими — мають тимчасовий характер та зникають з часом.

Єдине абсолютне постійне протипоказання до щеплення конкретною вакциною — анафілактична реакція на першу дозу цієї вакцини. У такому випадку МОЗ рекомендує щепитися від COVID-19 іншою вакциною.

До тимчасових абсолютних протипоказань відносять, зокрема:

  • Гострі захворювання з підвищенням температури вище 38,0 °C. Вакцинацію можна проводити після одужання та за відсутності ознак гострої хвороби. Довідку видаватимуть на термін до 2 тижнів від початку захворювання.
  • Введення вакцин проти інших інфекційних хвороб. Вакцинацію від COVID-19 проводитимуть через 14 днів після введення вакцини проти інших інфекційних хвороб. Термін дії довідки складатиме 14 днів.
  • COVID-19 в анамнезі. Вакцинацію відтерміновуватимуть на 3 місяці від часу перебігу COVID-19 або раніше. Але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторно підтвердженого діагнозу COVID-19 методом ПЛР/визначення антигену вірусу SARS-CoV-2. Якщо людина захворіла на ковід після отримання першої дози антиковідної вакцини, другу дозу вводитимуть відповідно до затверджених схем вакцинації конкретних вакцин, але не раніше ніж через 28 днів від першого дня появи симптомів або лабораторного підтвердження діагнозу COVID-19. Термін дії такої довідки — до трьох місяців.

Нагадаємо, що з 8 листопада 2021 року керівники закладів, вказаних у Переліку професій та працівників організацій, які підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19, затвердженого наказом МОЗ від 04.10.2021 № 2153 (далі — Наказ № 2153), мають відсторонити від роботи без збереження зарплати працівників, які не вакцинувалися проти COVID-19 (п. 41-6 Постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 ). Виняток — працівники, які мають абсолютні протипоказання відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 № 595 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19.

Перелік форм первинної облікової документації та інструкції щодо їх заповнення, що використовують у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування, затверджений наказом МОЗ від 14.02.2012 № 110 (далі — наказ № 110). Станом на 04 листопада 2021 року він не містить спеціально визначеної довідки про протипоказання до вакцинації. МОЗ планує внести зміну до пункту 1 наказу № 110 та додати форму № 028-1/о «Висновок лікаря щодо наявності протипоказань до вакцинації проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» та Інструкцію щодо її заповнення до переліку форм первинної облікової документації.

Довідка матиме 7 пунктів:

  • прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) пацієнта;
  • його дату народження;
  • прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) лікаря, що видав довідку;
  • анамнестичні дані та / або діагноз, які визначають протипоказання до вакцинації проти COVID-19;
  • висновок про наявність у пацієнта протипоказань до вакцинації проти COVID-19, їх вид (абсолютні протипоказання або застереження) та тривалість (постійні чи тимчасові) відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 19.09.2011 № 595;
  • рекомендації лікаря про можливість вакцинації після повторного заключення профільного лікаря, наприклад, через визначений термін часу;
  • термін дії форми № 028-1/о: постійно або термін її дії.

Отже, працівників, які перехворіли на COVID-19 у найближчі три місяці, від роботи не відсторонюватимуть. COVID-19 в анамнезі відноситься до тимчасових абсолютних протипоказань, через які вакцинацію відтерміновуватимуть до 3 місяців. Працівник зможе надати роботодавцю висновок лікаря про наявність протипоказань до вакцинації проти гострої респіраторної хвороби COVID-19 за формою № 028-1/о.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
40

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5716

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
906

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530030

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
123808

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді