Працівника підозрюють у колаборантстві: дії роботодавця

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Автор
шеф-редактор Експертус Кадри Цифрового видавництва Експертус, експерт з трудового права, Київ
Чи можна звільнити працівника, який перебуває під вартою за підозрою у колабораційній діяльності?

image18

Чи правомірно звільнити працівника, якого тримають під вартою за підозрою у колабораційній діяльності

Держава гарантує громадянам, які постійно проживають на території України, правовий захист від необґрунтованої відмови у прийнятті на роботу і незаконного звільнення, а також сприяння у збереженні роботи. Зокрема, до гарантій належить захист від незаконного звільнення (детальніше про законодавчі гарантії читайте у консультації).

Законних підстав для того, щоб звільнити працівника у разі підозри у колабораційній діяльності, немає — кваліфікувати дії громадянина як злочин може тільки суд.

Водночас роботодавець має два варіанти того, як табелювати відсутність працівника:

  • позначкою «НЗ» — неявки з нез’ясованих причин (якщо в роботодавця немає документів, що підтверджують причини відсутності працівника на роботі)
  • позначкою «І» — інші причини неявок (якщо в роботодавця є витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань).
додаток

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Виклик до ТЦК і СП: як оформити повідомлення працівнику

В умовах воєнного стану в Україні питання мобілізації та взаємодії з Територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) набувають особливої актуальності. Для роботодавців це означає необхідність чіткого розуміння своїх обов’язків щодо оповіщення працівників про виклик до ТЦК. Невиконання цих вимог може призвести до серйозних юридичних наслідків. Як оповістити працівника про виклик до ТЦК — у статті
1414

Робота під час повітряної тривоги

Праця під час повітряної тривоги — новий виклик воєнного стану як для працівників, так і для роботодавців. Цей досвід потребує адаптації, гнучкості та розуміння нових реалій. Яка оплата праці під час повітряної тривоги? Як діяти, якщо звучить сигнал повітряна тривога до початку робочого часу? Чи законною є вимога роботодавця працювати під час повітряної тривоги? Відповіді — у статті.
6978

Трудові відносини в умовах воєнного стану

Продовження воєнного стану залишає свій відбиток на всі сфери суспільного життя, у тому числі і на трудові відносини. Законодавство про працю передбачає обмеження, пов’язані з дією воєнного стану. Стаття допоможе розібратися з тим як приймати на роботу під час воєнного стану, як перевести працівника на іншу роботу та що передбачає зміна істотних умов праці під час воєнного стану.
8202

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді