У листі від 31.03.2015 № 04-18/416-СПО Спільний представницький орган об’єднань профспілок України закликав Уряд до проведення конструктивного соціального діалогу, щоб запобігти соціально-економічній кризі.
У зверненні «Про позицію профспілкової сторони щодо невиконання положень Генеральної угоди на 2010-2012 роки та законодавства про працю» від 31.03.2015 № 04-18/416-СПО профспілки наголошують, що соціально-економічні та політичні труднощі не повинні перекладатися на плечі працюючої верстви населення у вигляді штучно заниженої оплати праці, зростаючої затримки виплати заробітної плати, переведення на неповний робочий час, масових звільнень, податкових утисків трудових доходів та пенсій, згортання соціальних програм, тощо.
Профспілки з жалем констатують, що перший квартал 2015 року лише підтвердив застійний стан реформування економіки країни, яка ні на йоту не піднялася до належного рівня розвитку.
Тому з метою недопущення соціального вибуху та забезпечення виконання положень чинної Генеральної угоди СПО об’єднань профспілок наполягає:
1. Забезпечити реалізацію конституційного права (ст. 43 Конституції України) на працю — зупинити зростання безробіття та забезпечити розширення легальної зайнятості, зокрема серед молоді.
2. Поновити конституційне право (ст. 43 Конституції України) на своєчасне отримання винагороди за працю — погасити заборгованість з виплати заробітної плати в повному обсязі, в т. ч.:
- на економічно активних підприємствах державної форми власності;
- працівникам економічно неактивних підприємств та підприємств-банкрутів.
3. Забезпечити дотримання права працюючих на достатній життєвий рівень (ст. 48 Конституції України) — підвищити з 1 липня, 1 грудня 2015 року розміри прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та посадового окладу (тарифної ставки) працівників першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки з метою компенсації їх інфляційного знецінення у 2014-2015 роках.
4. Забезпечити проведення індексації грошових доходів населення з метою забезпечення ефективного захисту трудових доходів, пенсій, соціальних допомог та страхових виплат в умовах високого рівня інфляції.
5. Припинити практику внесення змін до законодавства, спрямованих на обмеження прав застрахованих осіб у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування та пенсіонерів, поновити санаторно-курортне лікування працівників та оздоровлення дітей як ефективного засобу профілактики захворювань і збереження трудового потенціалу нації.
Відновити з 1 січня 2016 року соціальні права та соціальні гарантії працівників, пенсіонерів, чорнобильців, дію яких призупинено у 2015 році.
6. Не допускати практики ухилення від процедур, під час розроблення проектів законів України та інших нормативно-правових актів у сфері соціальних, економічних, трудових відносин, визначених п. 6.3 та додатком 4 Генеральної угоди на 2010-2012 роки, а у разі виявлення розбіжностей з означених питань обов’язково проводити консультації з метою прийняття взаємоприйнятного рішення.