У селах і селищах, визначених за рішенням місцевої ради об’єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», за винятком її адміністративного центру, обирається староста на строк повноважень місцевої ради.
Законом від 05.02.2015 № 157-VIII «Про добровільне об’єднання територіальних громад», який набрав чинність 05.03.2015 (далі — Закон № 157), внесено низку змін до Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», якими передбачено, зокрема, у селах, селищах, визначених за рішенням місцевої ради об’єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону № 157, за винятком її адміністративного центру, обрання старости на строк повноважень місцевої ради.
Староста є посадовою особою місцевого самоврядування, входить до складу виконавчого комітету ради об’єднаної територіальної громади за посадою та обирається в порядку, визначеному законом.
Староста:
- представляє інтереси жителів села, селища у виконавчих органах сільської, селищної, міської ради;
- сприяє ж ителям села, селища у підготовці документів, що подаються до органів місцевого самоврядування;
- бере участь у підготовці проекту бюджету територіальної громади в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного села, селища;
- вносить пропозиції до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради з питань діяльності на території відповідного села, селища виконавчих органів сільської, селищної, міської ради, підприємств, установ, організацій комунальної форми власності та їх посадових осіб тощо.
Положення про старосту затверджується сільською, селищною, міською радою відповідної об’єднаної територіальної громади.
У прикінцевих положеннях Закону № 157 зазначено, що у селах, селищах, в яких знаходилися органи місцевого самоврядування територіальних громад, що об’єдналися, обов’язки старости до обрання на перших виборах старости виконує особа, яка здійснювала повноваження сільського, селищного голови відповідної територіальної громади до об’єднання.
На прийняття та приведення у відповідність нормативно-правових актів до Закону № 157 Кабінету Міністрів надано три місяці.