У квітні 2015 року розпочато черговий призов на строкову військову службу. Відповідно до останніх змін, внесених до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу», за тими, кого призивають на строкову військову службу під час мобілізації, мають бути збережені посади і середній заробіток, так само, як і за мобілізованими працівниками.
Слова «призов на строкову військову службу» у кожного кадровика миттєво викликають асоціацію — «пункт 3 статті 36 КЗпП України». Відповідна норма встановлює: призов на строкову військову службу є підставою для припинення трудового договору. При цьому передбачено і деякі гарантії — право на працевлаштування у тримісячний строк до тієї ж організації або до її правонаступників на посаду, не нижчу за ту, яку особа займала до призову на військову службу (п. 3 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII).
Дійсно, у разі призову на строкову військову службу працівника має бути звільнено. Але тільки у мирний час.
З 8 лютого 2015 року на працівників, призов яких на строкову військову службу припадає на період мобілізації, поширено гарантії щодо збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку (ст. 39 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу»). Тож на заміну процедурі «звільнення з роботи» прийшла інша — «увільнення від роботи».
Наразі норма щодо збереження місця роботи і середнього заробітку за призовниками міститься лише в одному із законів і не корелює з положеннями Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Утім, сподіваємося, що Верховна Рада найближчим часом прийме законопроект, який нівелює протиріччя.
Відповідно до статті 15 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форм власності на вимогу військкоматів забезпечують своєчасне прибуття громадян призовного віку до призовних дільниць.
Як і скільки зберігати за призваним на строкову службу робоче місце і середній заробіток, яким чином «забезпечувати своєчасне прибуття до призовних дільниць» — ви можете дізнатися з фахової консультації
Призов на строкову військову службу під час мобілізації: звільняти чи ні.
Роз’яснення від провідних вітчизняних експертів з трудового права Ірини ІВАНЧЕНКО та Ірини ЖИТКОВОЇ надруковано у журналі «Кадровик-01» № 4/2015 (замовити цей номер журналу)