Призов на строкову військову службу під час мобілізації: звільняти чи ні

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
У квітні 2015 року розпочато черговий призов на строкову військову службу. Відповідно до останніх змін, внесених до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу», за тими, кого призивають на строкову військову службу під час мобілізації, мають бути збережені посади і середній заробіток, так само, як і за мобілізованими працівниками

У квітні 2015 року розпочато черговий призов на строкову військову службу. Відповідно до останніх змін, внесених до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу», за тими, кого призивають на строкову військову службу під час мобілізації, мають бути збережені посади і середній заробіток, так само, як і за мобілізованими працівниками.

Слова «призов на строкову військову службу» у кожного кадровика миттєво викликають асоціацію — «пункт 3 статті 36 КЗпП України». Відповідна норма встановлює: призов на строкову військову службу є підставою для припинення трудового договору. При цьому передбачено і деякі гарантії — право на працевлаштування у тримісячний строк до тієї ж організації або до її правонаступників на посаду, не нижчу за ту, яку особа займала до призову на військову службу (п. 3 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII).

Дійсно, у разі призову на строкову військову службу працівника має бути звільнено. Але тільки у мирний час.

З 8 лютого 2015 року на працівників, призов яких на строкову військову службу припадає на період мобілізації, поширено гарантії щодо збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку (ст. 39 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу»). Тож на заміну процедурі «звільнення з роботи» прийшла інша — «увільнення від роботи».

Наразі норма щодо збереження місця роботи і середнього заробітку за призовниками міститься лише в одному із законів і не корелює з положеннями Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП). Утім, сподіваємося, що Верховна Рада  найближчим часом прийме законопроект, який нівелює протиріччя.  

Відповідно до статті 15 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» керівники підприємств, установ, організацій і навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форм власності на вимогу військкоматів забезпечують своєчасне прибуття громадян призовного віку до призовних дільниць.

Як і скільки зберігати за призваним на строкову службу робоче місце і середній заробіток, яким чином «забезпечувати своєчасне прибуття до призовних дільниць» — ви можете дізнатися з фахової консультації

Призов на строкову військову службу під час мобілізації: звільняти чи ні.

Роз’яснення від провідних вітчизняних експертів з трудового права Ірини ІВАНЧЕНКО та Ірини ЖИТКОВОЇ надруковано у журналі «Кадровик-01» № 4/2015 (замовити цей номер журналу)

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
91

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
6046

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1030

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530647

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124046

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді