НАДС роз'яснює, що згідно процедури, відсторонення від роботи держслужбовців, які відмовляються від проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти коронавірусу, слід здійснювати на основі законодавства про працю, а не Закону «Про державну службу».
В Наказі МОЗ від 4 жовтня 2021 року № 2153 затверджено перелік організацій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації. До цього переліку включено:
- працівників центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів,
- місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів, переважна більшість яких є державними службовцями.
Постанова Кабміну від 20 жовтня 2021 року № 1096 вносить зміни до постанови Кабміну від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», в яких керівники зобов'язані відсторонювати підлеглих у разі відмови від вакцинації (за винятком тих, які мають медичний висновок про наявність протипоказань).
Чи прийде перевірка, якщо не відсторонити працівника
Закон «Про державну службу» передбачає вичерпний перелік причин для відсторонення державних службовців, серед яких відмова від вакцинації не передбачена. Процедура відсторонення держслужбовця від виконання посадових обов’язків врегульована ст. 72 зазначеного Закону. Таке відсторонення відбувається за рішенням керівника державної служби одночасно з прийняттям рішення про порушення дисциплінарного провадження або під час його здійснення у разі:
- наявності обставин, що дають підстави вважати, що такий державний службовець може знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для дисциплінарного провадження;
- впливу на працівників державного органу та інших осіб, зокрема, здійснення протиправного тиску на підлеглих, погрози звільненням з роботи;
- перешкоджання в інший спосіб об’єктивному вивченню обставин вчинення дисциплінарного проступку.
На думку НАДС, під час вказаного відсторонення слід застосовувати положення законодавства про працю. Стаття 46 КЗпП передбачає відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом у разі:
- появи на роботі в нетверезому стані;
- у стані наркотичного або токсичного сп'яніння;
- відмови або ухилення від обов'язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
- в інших випадках, передбачених законодавством.
НАДС відзначили, що питання оплати праці і табелювання відсторонених державних службовців, які відмовляються або ухиляються від проведення обов’язкових профілактичних щеплень проти коронавірусу, виходить за межі їхньої компетенції.
За матеріалами Судово-юридична газета
⚡ ТОП-5 консультацій ⚡
- Класифікатор професій
- Відсторонення невакцинованого працівника
- Зразок оформлення наказу за ДСТУ 4163:2020
- Звіт про квоту 2022
- Трудовий договір