Роботодавець зобов’язаний організувати та профінансувати проведення обов'язкових медоглядів працівників:
- попереднього — при прийнятті на роботу;
- періодичного — протягом роботи (для працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами або таких, де є потреба у професійному доборі);
- щорічного — для працівників віком до 21 року.
Також саме роботодавець несе відповідальність своєчасність проходження медоглядів за можливі негативні наслідки, якщо до роботи допустять особу, яка таке обстеження не пройшла.
Держпраці наводить такий алгоритм для дотримання правил:
- Подання до територіального органу Держпраці заяву щодо визначення категорій працівників, які підлягають медичному огляду в наступному році — до 1 грудня поточного року;
- (потрібно додати до заяви витяг зі штатного розкладу з переліком всіх професій та дані лабораторних досліджень умов праці).
- Визначення категорій працівників, які підлягають медоглядам (за участю профспілок) та складання відповідного акта.
- Складання впродовж місяця поіменних списків працівників за формою та узгодження їх з Держпраці (у чотирьох примірниках).
- Укладення договору про проведення медогляду з закладами охорони здоров’я та надання їм списків працівників.
Вже після проведення медоглядів за їх результатами Держпраці надає рекомендації щодо покращення умов праці, а роботодавець — звітує про вжиті заходи щодо реалізації рекомендацій за попередній рік.
Якщо ж йдеться про прийняття нового працівника, то роботодавець має видати йому направлення на обов’язковий попередній медичний огляд (так само потрібно вчинити у разі переведення).
Попри дію воєнного стану, підстав перенести строки проведення медоглядів або ж можливостей допустити працівників до роботи без цієї процедури наразі немає.
За матеріалами Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці