Колегія суддів П’ятого апеляційного адміністративного суду залишила без задоволення апеляційну скаргу приватного вищого навчального закладу на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду щодо правовірності застосування до Університету штрафу за недопуск інспектора Держпраці до проведення перевірки.
Як проходять перевірки з праці
У процесі розгляду справи встановили, що перевірка була організована з питань використання незадекларованої праці Університетом.
Позиція Університету в обґрунтуванні апеляційної скарги, полягала в тому, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення ч.4 ст.6 та абз. 10 ст.10 Закону №877-V, оскільки не існує закону, який би регулював правовідносини зі здійснення держнагляду у сфері дотримання законодавства про працю та зайнятість населення, а тому спеціальним законодавчим актом для цих правовідносин є саме Закон №877-V, а не Порядок № 823, який є підзаконним актом.
Колегія суддів вважає, що спеціальним законом, який відповідно до ч.4 ст.2 Закону №877-V повинен враховуватися органами Держпраці при проведенні заходів державного нагляду, є КЗпП, зокрема, Глава XVIII «Нагляд і контроль за додержанням законодавства про працю».
Такий висновок відповідає позиції ВС з цього питання, яка відображена в постановах ВС від 31.03.2021 року у справі №805/430/18-а та від 17.11.2021 року у справі №420/1543/19.
Державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами – підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному КМУ (ч.1 ст.259 КЗпП).
Колегія суддів погодилась з відхиленням суду першої інстанції доводів позивача про правомірність недопуску інспектора до проведення перевірки Університету.
Штраф у розмірі 96 тисяч гривень накладено Управлінням Держпраці правомірно, оскільки суб’єкт господарювання створив перешкоду при проведенні перевірки, а саме: ненадання посадовим особам Управління Держпраці у Миколаївській області інформації та документів, ведення яких передбачено законодавством про працю.
За матеріалами Управління Держпраці в Миколаївській області