Державна фінансова інспекція України у листі від 28.01.2015 № 25-14/81 роз’яснила, що бухгалтери бюджетних установ несуть відповідальність за оформлення первинних документів.
Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV та пунктом 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 (далі — Положення № 88), передбачено, що відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів (накази і табель обліку використання робочого часу) та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці первинні документи.
Відповідно до пункту 2.15 Положення № 88 первинні документи підлягають обов’язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов’язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув’язка окремих показників.
Таким чином, вказаними нормативно-правовими актами визначений обов’язок бухгалтера перевіряти відповідність первинних документів вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку, а тому він несе відповідальність за нарахування заробітної плати, здійснення інших виплат на підставі неправомірних документів.
Нагадаємо, що відповідно до частини третьої статті 56 Бюджетного кодексу України завдання та функціональні обов’язки бухгалтерських служб, повноваження керівника бухгалтерської служби у бюджетних установах — головного бухгалтера визначаються Кабінетом Міністрів України. Крім того, завдання та обов’язки, покладені на бухгалтерську службу і головного бухгалтера, передбачено Типовим положенням про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2011 № 59.