Як відповідає освіта радянських часів сучасним рівням освіти, — роз’яснює МОН

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Середня спеціальна освіта відповідає освітньо-кваліфікаційному рівню молодшого спеціаліста вищої освіти

image66

Рівні освіти

1 вересня 2023 р. набуло чинності Положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом МОН від 09.09.2022 № 805 (далі — Положення № 805).

Кваліфікаційну категорію за результатами атестації (п. 9 розд. I Положення № 805) присвоюють на підставі таких показників:

  • освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень працівника, що підтверджує документ про освіту;
  • стаж роботи на посадах педагогічних працівників, який визначають за даними особової справи працівника, трудової книжки або відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та інших документів.

У зв’язку із значною кількістю звернень стосовно відповідності освіти, яку працівники здобули до 1991 року, освітнім ступеням за Законом України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII (далі — Закон про вищу освіту), МОН роз’яснило, що окремих нормативно-правових актів, які б встановлювали еквівалентність документів, не приймали.

За законодавством у сфері освіти, що діяло до 1991 року, середню спеціальну освіту здобували в технікумах, училищах та інших середніх спеціальних навчальних закладах, що готували кваліфікованих фахівців із середньою спеціальною та загальною середньою освітою за спеціальністю.

Як відповідає освіта радянських часів сучасним рівням освіти, — роз’яснює МОНСкачайте виробничий календар на грудень 2023 року

У Законах України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-XII та «Про вищу освіту» від 05.03.2002 № 2984-III технікуми та училища віднесли до вищих навчальних закладів I рівня акредитації, що здійснювали підготовку фахівців за спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста.

Середні школи з XI педагогічним класом, однорічні педагогічні класи, педагогічні училища тощо відносять до навчальних закладів, що надавали середню спеціальну освіту (розд. III «Середня спеціальна освіта» Переліку навчальних закладів), закінчення яких дає право на встановлення ставок заробітної плати і посадових окладів вчителям, викладачам, вихователям та іншим педагогічним працівникам залежно від освіти (дод. № 4 до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102).

Отже, середню спеціальну освіту прирівнюють до освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста вищої освіти (лист МОН від 27.11.2023 № 1/18669-23).

Диплом про вищу освіту освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста (початкова вища освіта) прирівнюють до диплома про вищу освіту з освітньо-професійним ступенем молодшого бакалавра (пп. 4 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону про вищу освіту).

Ірина Матійко

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
537574

Що входить до страхового стажу?

Страховий стаж — це один із ключових факторів, який впливає на право людини на пенсійне забезпечення, соціальні виплати та інші пільги. Тому перед роботодавцями та працівниками постає низка питань щодо його врегулювання. Що входить до страхового стажу для пенсії? Як зараховується стаж та чи зараховується навчання в трудовий стаж? Відповіді на ці та інші питання про трудовий стаж для виходу на пенсію — у статті.
67483

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
273

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
470

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
452

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді