1 вересня 2023 р. набуло чинності Положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом МОН від 09.09.2022 № 805 (далі — Положення № 805).
Кваліфікаційну категорію за результатами атестації (п. 9 розд. I Положення № 805) присвоюють на підставі таких показників:
- освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень працівника, що підтверджує документ про освіту;
- стаж роботи на посадах педагогічних працівників, який визначають за даними особової справи працівника, трудової книжки або відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування та інших документів.
У зв’язку із значною кількістю звернень стосовно відповідності освіти, яку працівники здобули до 1991 року, освітнім ступеням за Законом України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII (далі — Закон про вищу освіту), МОН роз’яснило, що окремих нормативно-правових актів, які б встановлювали еквівалентність документів, не приймали.
За законодавством у сфері освіти, що діяло до 1991 року, середню спеціальну освіту здобували в технікумах, училищах та інших середніх спеціальних навчальних закладах, що готували кваліфікованих фахівців із середньою спеціальною та загальною середньою освітою за спеціальністю.
Скачайте виробничий календар на грудень 2023 року
У Законах України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-XII та «Про вищу освіту» від 05.03.2002 № 2984-III технікуми та училища віднесли до вищих навчальних закладів I рівня акредитації, що здійснювали підготовку фахівців за спеціальностями освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста.
Середні школи з XI педагогічним класом, однорічні педагогічні класи, педагогічні училища тощо відносять до навчальних закладів, що надавали середню спеціальну освіту (розд. III «Середня спеціальна освіта» Переліку навчальних закладів), закінчення яких дає право на встановлення ставок заробітної плати і посадових окладів вчителям, викладачам, вихователям та іншим педагогічним працівникам залежно від освіти (дод. № 4 до Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102).
Отже, середню спеціальну освіту прирівнюють до освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста вищої освіти (лист МОН від 27.11.2023 № 1/18669-23).
Диплом про вищу освіту освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста (початкова вища освіта) прирівнюють до диплома про вищу освіту з освітньо-професійним ступенем молодшого бакалавра (пп. 4 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону про вищу освіту).
Ірина Матійко