Мінекономіки застерігає роботодавців пов’язувати обов’язкову вакцинацію проти COVID-19 з істотними умовами праці

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Такі дії несуть пряму загрозу звільнення для працівників

Мінекономіки застерігає роботодавців пов’язувати обов’язкову вакцинацію проти COVID-19 з істотними умовами праці

Роботодавці прагнуть мінімізувати судові позови, тому продовжують з’ясовувати у Мінекономіки чи дійсно вважати зміною істотних умов праці необхідність отримати щеплення та відсторонення від роботи невакцинованих працівників. Фахівці міністерства не мали сталої думки з цього приводу восени 2021 року.

Зміна істотних умов праці як підстава для звільнення

Спочатку Мінекономіки вважало, що роботодавець з переліку, визначеного наказом МОЗ від 04.10.2021 № 1053, зобов’язаний поінформувати всіх працівників без винятку про зміни істотних умов праці, пов’язані з необхідністю отримати щеплення, не пізніше ніж за 2 місяці, а для державних службовців — за 30 календарних днів, до рішення щодо відсторонення від роботи у зв’язку з відсутністю щеплення (лист Мінекономіки від 18.10.2021 № 4706-01/50116-01).

Потім міністерство додатково опрацювало питання стосовно дій роботодавця по відношенню до працівників, які не дотримуються вимог про обов’язкову вакцинацію проти COVID-19 та прибрало цю умову з алгоритму дій (Лист Мінекономіки від 03.11.2021 № 4706-06/52950-03).

У новому роз’ясненні щодо відсторонення від роботи та змін істотних умов праці фахівці міністерства нагадують, що керівники закладів, вказаних у наказі МОЗ «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням» від 04.10.2021 № 2153, мають відсторонити від роботи без збереження зарплати працівників, які не вакцинувалися проти COVID-19 (п. 41-6 Постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236). Виняток — працівники, які мають абсолютні протипоказання відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом МОЗ від 16.09.2011 № 595 і надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19 за формою № 028/1-о.

Зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою допускається у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Про зміну істотних умов праці — систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших — працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

Відсторонення невакцинованого працівника

В межах спеціальності, кваліфікації і посади, обумовленої трудовим договором, зміна істотних умов праці: систем і розмірів оплати, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміни розрядів і найменування посад та інших — допускається за умови, що це викликано змінами в організації виробництва і праці та що про ці зміни працівник був повідомлений не пізніше ніж за 2 місяці (абз. 3 п. 31 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» (далі — постанова Пленуму). Якщо при розгляді трудового спору буде встановлено, що зміна істотних умов трудового договору проведена не у зв’язку зі зміною в організації виробництва і праці на підприємстві, в установі, організації, то така зміна з урахуванням конкретних обставин може бути визнана судом неправомірною з покладенням на власника або уповноважений ним орган обов’язку поновити працівникові попередні умови праці.

При цьому, виходячи зі змісту пункту 10 постанови Пленуму під змінами в організації виробництва і праці можна розуміти раціоналізацію робочих місць, введення нових форм організації праці, у т. ч. перехід на бригадну форму організації праці і, навпаки, впровадження передових методів, технологій тощо.

З огляду на викладене, зміна істотних умов праці допускається за умови, якщо це викликано змінами в організації виробництва і праці.

З урахуванням зазначеного та пункту 31 постанови Пленуму, Мінекономіки вважає, що відсторонення від роботи працівників у зв’язку із відмовою або ухиленням від вакцинації проти COVID-19, не викликано змінами в організації виробництва і праці.

Мінекономіки звертає увагу роботодавців, що правовими наслідками відмови працівника від продовження роботи у зв’язку із зміною істотних умов праці є припинення трудового договору відповідно до пункту 6 частини першої статті 36 КЗпП. Разом з тим відсторонення від роботи працівників у зв’язку із відмовою або ухиленням від вакцинації проти COVID-19 обумовлено нормами санітарного законодавства.

Отже, ототожнення обов’язкової вакцинації проти COVID-19 з істотними умовами праці несе пряму загрозу звільнення для працівників, які відмовляються від проведення обов’язкових щеплень (Лист Мінекономіки від 22.12.2021 № 4712-06/60382-07).

Тому попереджати працівників про необхідність отримати обов’язкове щеплення проти COVID-19 за 2 місяці не потрібно. І звільняти працівників, які ухиляються або відмовляються вакцинуватись — заборонено.

Нагадаємо, що для працівників ЗОЗ, ОМС та комунальних підприємств щеплення проти COVID-19 стане обов’язковим із 31 січня 2022 року.

Алгоритм попередження, відсторонення та допуску до роботи з усіма зразками — в системі «Експертус кадри».

Радимо кадровикам цих закладів в найкоротший термін підготувати повідомлення про обов’язкове щеплення проти COVID-19 і вручити їх працівникам. Це допоможе зменшити кількість відсторонень. Зразок повідомлення — в системі Експертус Кадри

СКАЧАТИ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ОБОВ’ЯЗКОВУ ВАКЦИНАЦІЮ

З алгоритмом «Як відстороняти від роботи невакцинованих працівників» ви оформите накази про відсторонення, акти про відсутність документів про щеплення, накази про допуск до роботи.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

Робочий час: облік, обмеження та практичні кейси

Статті за темою

Усі статті за темою

Позитивний HR-бренд: ключ до успіху

У сучасному бізнес-середовищі компанії, які прагнуть досягти високих результатів, повинні не лише конкурувати за клієнтів, а й активно залучати та утримувати талановитих працівників. Однак у конкурентному світі здобуття кваліфікованих кадрів є не менш важливим завданням. Ось тут на допомогу приходить HR-бренд — стратегічний підхід до формування репутації компанії як роботодавця. Як створити та підтримувати позитивний імідж компанії — у статті.
81

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
5988

Реформа системи встановлення інвалідності в дії: що потрібно знати роботодавцю

З 1 січня 2025 року в Україні набула чинності реформа системи встановлення інвалідності, яка передбачає заміну медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) на експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що працюватимуть при лікувальних закладах. Ліквідація МСЕК в Україні викликала низку питань, як серед працівників, так і серед роботодавців. Наші експерти підготували відповіді на найактуальніші з таких питань.
1012

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
530547

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Калькулятор трудового стажу є важливою складовою не лише для нарахування пенсії, а й для отримання різних соціальних гарантій та компенсацій. У багатьох випадках якісний та точний калькулятор стажу роботи може бути складним і потребує врахування численних нюансів, таких як перерви в роботі, відпустки або звільнення. Однак завдяки сучасним онлайн інструментам, таким як онлайн калькулятор стажу роботи, цей процес став простим і доступним для кожного. Усе про калькулятор стажу по трудовій книжці онлайн — у статті.
124000

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді