Альтернативний законопроект: мінімальна зарплата має забезпечувати достатній рівень життя для працівника та його сім’ї

Депутати пропонують статтю 95 КЗпП викласти в новій редакції

Альтернативний законопроект: мінімальна зарплата має забезпечувати достатній рівень життя для працівника та його сім’ї

Нагадаємо, що у ВР вже зареєстрували проект Закону України «Про внесення змін до статті 95 Кодексу законів про працю України щодо визначення розміру мінімальної заробітної плати» від 11.01.2022 № 6509.

20 січня 2022 року з’явився альтернативний проект Закону України «Про внесення зміни до статті 95 Кодексу законів про працю України щодо визначення розміру мінімальної заробітної плати» № 6509-1 (далі — Законопроект № 6509-1).

Які виплати не враховують як доплату до мінімальної зарплати

На відміну від законопроекту № 6509, який повертає норму, за якою до мінімальної заробітної плати не включали доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати, вилучені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII, автори законопроекту № 6509-1 пропонують викласти текст статті 95 КЗпП у новій редакції: суттєво розширити та деталізувати правове регулювання визначення розміру мінімальної заробітної плати.

Зокрема, прописати, що мінімальна заробітна плата має забезпечувати достатній життєвий рівень для працівника та його сім’ї.

Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, буде нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводитиме цільову доплату до рівня мінімальної заробітної плати, виплачуватиме її щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати та включатиме до основної заробітної плати.

Розмір мінімальної заробітної плати визначатимуть з урахуванням:

  • потреб працівників та їхніх сімей;
  • вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму працездатної особи, збереження її здоров'я, набору продуктів харчування, мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості;
  • середнього рівня заробітної плати;
  • продуктивності праці, рівня зайнятості;
  • прогнозного індексу споживчих цін;
  • податків, обов’язкових зборів та внесків.

Розмір мінімальної заробітної плати не може бути нижчим за прогнозний фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розрахований відповідно до закону у цінах грудня попереднього року.

Розмір мінімальної заробітної плати встановлюватиме Верховна Рада (ВР) за поданням КМУ не рідше одного разу на рік у законі про Державний бюджет України на відповідний рік з урахуванням пропозицій, вироблених шляхом переговорів, консультацій та узгоджувальних процедур, сторін соціального діалогу на національному рівні, які об'єдналися для ведення колективних переговорів і укладення генеральної угоди.

У разі перевищення фактичного рівня інфляції над прогнозним більше ніж на 3%, КМУ протягом 15 днів ініціюватиме перед ВР внесення змін до Держбюджету України на відповідний рік щодо підвищення розміру мінімальної заробітної плати з урахуванням очікуваного рівня інфляції до кінця бюджетного року.

Територіальною угодою може встановлюватися мінімальна заробітна плата у вищому розмірі, ніж визначено законом, виходячи з показника регіонального прожиткового мінімуму.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами ВР

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Бухгалтер і кадровик в одній особі: як організувати роботу в умовах суміщення посад

У багатьох малих та середніх підприємствах роль бухгалтера часто виходить за межі стандартних фінансових функцій. Іноді саме бухгалтер веде кадровий обік, що може значно вплинути на організацію роботи компанії. У статті відповіді на питання: що робити, якщо об’єднуєш дві посади — кадровик/бухгалтер; як ефективно організувати роботу, коли ти бухгалтер-кадровик; які переваги та виклики можуть виникнути в такій ситуації та особливості навчання на кадровика бухгалтеру.
9867

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19421

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
119141

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
521582

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
520

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді