Альтернативний законопроект: мінімальна зарплата має забезпечувати достатній рівень життя для працівника та його сім’ї

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Депутати пропонують статтю 95 КЗпП викласти в новій редакції

Альтернативний законопроект: мінімальна зарплата має забезпечувати достатній рівень життя для працівника та його сім’ї

Нагадаємо, що у ВР вже зареєстрували проект Закону України «Про внесення змін до статті 95 Кодексу законів про працю України щодо визначення розміру мінімальної заробітної плати» від 11.01.2022 № 6509.

20 січня 2022 року з’явився альтернативний проект Закону України «Про внесення зміни до статті 95 Кодексу законів про працю України щодо визначення розміру мінімальної заробітної плати» № 6509-1 (далі — Законопроект № 6509-1).

Які виплати не враховують як доплату до мінімальної зарплати

На відміну від законопроекту № 6509, який повертає норму, за якою до мінімальної заробітної плати не включали доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати, вилучені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. № 1774-VIII, автори законопроекту № 6509-1 пропонують викласти текст статті 95 КЗпП у новій редакції: суттєво розширити та деталізувати правове регулювання визначення розміру мінімальної заробітної плати.

Зокрема, прописати, що мінімальна заробітна плата має забезпечувати достатній життєвий рівень для працівника та його сім’ї.

Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, буде нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець проводитиме цільову доплату до рівня мінімальної заробітної плати, виплачуватиме її щомісячно одночасно з виплатою заробітної плати та включатиме до основної заробітної плати.

Розмір мінімальної заробітної плати визначатимуть з урахуванням:

  • потреб працівників та їхніх сімей;
  • вартісної величини достатнього для забезпечення нормального функціонування організму працездатної особи, збереження її здоров'я, набору продуктів харчування, мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості;
  • середнього рівня заробітної плати;
  • продуктивності праці, рівня зайнятості;
  • прогнозного індексу споживчих цін;
  • податків, обов’язкових зборів та внесків.

Розмір мінімальної заробітної плати не може бути нижчим за прогнозний фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розрахований відповідно до закону у цінах грудня попереднього року.

Розмір мінімальної заробітної плати встановлюватиме Верховна Рада (ВР) за поданням КМУ не рідше одного разу на рік у законі про Державний бюджет України на відповідний рік з урахуванням пропозицій, вироблених шляхом переговорів, консультацій та узгоджувальних процедур, сторін соціального діалогу на національному рівні, які об'єдналися для ведення колективних переговорів і укладення генеральної угоди.

У разі перевищення фактичного рівня інфляції над прогнозним більше ніж на 3%, КМУ протягом 15 днів ініціюватиме перед ВР внесення змін до Держбюджету України на відповідний рік щодо підвищення розміру мінімальної заробітної плати з урахуванням очікуваного рівня інфляції до кінця бюджетного року.

Територіальною угодою може встановлюватися мінімальна заробітна плата у вищому розмірі, ніж визначено законом, виходячи з показника регіонального прожиткового мінімуму.

Олена Петровська,

експерт Експертус Кадри

За матеріалами ВР

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Роль кадровика в командній роботі

Успіх будь-якої організації безпосередньо залежить від її найціннішого ресурсу — людей. Командна робота, як форма організації праці, дозволяє досягати синергії, де загальний результат значно перевищує суму індивідуальних зусиль. Проте для створення дієвої команди недостатньо просто зібрати фахівців у межах одного проєкту чи підрозділу. Саме тому досить важлива роль кадровика в командній роботі— HR-фахівця, чия місія полягає у створенні сприятливого середовища для командної взаємодії та розвитку колективу.
116

Психологія конфлікту: чому ми сваримось на роботі

Конфлікт — це зіткнення протилежних інтересів, цінностей, поглядів або потреб. Конфлікти на робочому місці виникають через взаємодію різних особистостей, посадових функцій та очікувань. У цій статті ви знайдете секрети вирішення трудових конфліктів, все про роль кадровика у врегулюванні спорів, а також кадрові політики і уникнення конфліктів у трудовому просторі.
231

Кадрова безпека підприємства

У сучасних умовах глобальної конкуренції та постійних змін на ринку праці, кадрова безпека підприємства набуває все більшого значення для стабільного функціонування будь-якого підприємства. Як кадровику запобігти внутрішнім загрозам та стабільно підтримувати кадрову безпеку на підприємстві — читайте у статті.
246

Калькулятор кількості кадровиків

Управління персоналом є критично важливою складовою ефективної роботи будь-якого підприємства. Відділ кадрів (HR-відділ) не лише веде документацію, а й відповідає за залучення, адаптацію, розвиток і утримання персоналу. Але яка кількість кадровиків потрібна для якісного виконання цих функцій? Допомогти в цьому може калькулятор кількості кадровиків — спеціальний інструмент для розрахунку оптимального складу HR-команди.
15044

День кадровика в Україні

У наш час важко уявити будь-яке підприємство чи установу без людини, яка б підбирала кваліфікованих, здібних працівників та ще й допомагала в адаптації персоналу. Саме зі знайомства з представником кадрової служби починається трудовий шлях кожного працівника. Тому у цій статті ви знайдете все про День кадровика в Україні.
10247

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді