Комендантська година: обмеження, контроль і відповідальність за порушення

Після вторгненням Російської Федерації на територію України, в країні було введено воєнний стан. Крім того, у багатьох містах запроваджено комендантську годину. Які обмеження вона передбачає? Хто має право перевіряти документи під час комендантської години, та яка відповідальність за її порушення?

Комендантська година: обмеження, контроль і відповідальність за порушення

Алгоритм дій для роботодавця під час воєнного часу

Комендантська година – це заборона перебування людей у визначений час на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень.

Необхідні перепустки та посвідчення видає військова комендатура. Саме перепустки дозволяють перебувати на вулиці під час комендантської години. Перепустки, видані комендатурою, дійсні тільки в межах території, де запроваджено комендантську годину. Для пересування населеними пунктами подбайте, щоб при вас завжди був документ, що посвідчує особу. Зважайте, що документ має бути доступний, а мобільні додатки можуть працювати нестабільно.

Хто може здійснювати контроль

Перевіряти документи та встановлювати правомірність перебування на вулицях і в інших громадських місцях під час комендантської години – повноваження патрулів. Хто входить до їх складу, вирішує місцева влада.

Як забезпечити гарантії працівникам, які вступили до територіальної оборони

Повноваження патрулів

Патрулі мають право, зокрема:

  • затримувати і доставляти в органи або підрозділи Нацполіції осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення;
  • застосовувати відповідно до законодавства заходи фізичного впливу, зброю і спеціальні засоби
  • перевіряти в осіб посвідчення, документи, що посвідчують особу, документи, що підтверджують законність перебування на території України, та перепустки, а в разі їх відсутності – затримувати відповідних осіб та доставляти в органи або підрозділи Національної поліції для встановлення особи; за потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, які ними перевозяться;
  • вилучати в осіб предмети, які є знаряддям, засобом або предметом правопорушення, і передавати їх органам або підрозділам Національної поліції;

А також:

  • тимчасово обмежувати або забороняти на вулицях та дорогах, окремих ділянках місцевості та в інших громадських місцях перебування або пересування осіб, рух транспортних засобів, зокрема транспортних засобів іноземних, консульських установ чи представництв міжнародних організацій; виводити осіб з окремих ділянок місцевості та об’єктів, евакуйовувати транспортні засоби;
  • входити (проникати) на територію та у приміщення підприємств, установ і організацій, у житлові та інші приміщення, на земельні ділянки, що належать особам, під час припинення кримінального правопорушення та в разі переслідування осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, якщо зволікання може створити реальну загрозу життю чи здоров’ю осіб;
  • використовувати із службовою метою засоби зв’язку і транспортні засоби, що належать особам (за їх згодою), підприємствам, установам і організаціям, за винятком транспортних засобів іноземних консульських установ чи представництв міжнародних організацій, для запобігання вчиненню кримінального правопорушення, переслідування та затримання осіб, що підозрюються у вчиненні злочину, або для доставки до лікувальних закладів осіб, які потребують медичної допомоги, проїзду до місця злочину.
Роздавати працівникам трудові книжки через воєнний стан чи ні? — роз’яснення експерта Експертус Кадри

Відповідальність за порушення комендантської години

За відмову від виконання законного розпорядження або вимоги патруля передбачено штраф, громадські чи виправні роботи або адміністративний арешт до 15 діб.

Якщо порушник вчиняє опір – йому загрожує штраф від 17 000 до 34 000 грн або позбавлення волі до 5 років. Зверніть увагу! Поширення неправдивих чуток, які можуть спричинити паніку серед населення або порушення громадського порядку, карається штрафом або виправними роботами.

Зберігайте спокій, витримку, вірте в нашу армію та дбайте про інформаційну гігієну!

Джерело: Безплатна правова допомога

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19232

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118845

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
521006

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
479

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33366

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді