Як оформити гарантії працівникам, які вступили до територіальної оборони

Термінові рекомендації від експертів допоможуть з’ясувати складові територіальної оборони — це основа, щоб визначити, на які гарантії працівник має право сьогодні

Як забезпечити гарантії працівникам, які вступили до територіальної оборони

Із 24 лютого 2022 року чимало працівників українських підприємств змінили знаряддя праці на зброю, щоб захищати Україну. Якщо ваші працівники долучилися та долучаються до підрозділів територіальної оборони, рекомендації від експертів Експертус Кадри саме для вас.

Наказ про увільнення добровольця територіальної оборони

Що необхідно знати роботодавцю про тероборону

Територіальна оборона є складовою національного спротиву (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 № 1702-IX; далі — Закон № 1702).

Територіальна оборона — система загальнодержавних, воєнних і спеціальних заходів, що здійснюють у мирний час та в особливий період, щоб протидіяти воєнним загрозам, а також щоб надати допомогу у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій (п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1702).

Складові територіальної оборони:

Саме те, до якої складової долучився працівник, визначає обсяг гарантій, які надає держава станом на сьогодні.

Наразі, напевне, це найчисленніша група працівників віком від 18 років. Навіть громадяни України, які не проходили військову службу у ЗСУ та/або службу в інших військових формуваннях та правоохоронних органах, можуть вступити до складу добровольчих формувань територіальних громад, після того як складуть присягу добровольця територіальної оборони (ч. 7 ст. 9 Закону № 1702).

Як утворюються і діють добровольчі формування територіальних громад (далі — добровольчі формування), набувають та припиняють членство в добровольчих формуваннях, визначає Положення про добровольчі формування територіальних громад, затверджене постановою КМУ від 29.12.2021 № 1449.

Із добровольцями територіальної оборони укладають контракт. Міноборони наказом від 07.03.2022 № 84 затвердив форму контракту добровольця територіальної оборони (далі — контракт).

Як наразі ведуть облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони.

Які гарантії забезпечити працівникам, що вступили до територіальної оборони

Працівників, які долучилися до воєнної складової територіальної оборони й уклали контракти про проходження військової служби, призвані як резервісти або під час мобілізації, увільняємо від роботи, зберігаємо місце роботи, посаду і середній заробіток. Так скеровує частина 3 ст. 119 КЗпП.

Як табелювати, якщо працівник не встиг надати документів, які підтверджують призов/вступ на військову службу

Після того як одержите підтвердні документи, дійте за дійте за алгоритмом..

Період, коли працівник виконує функції добровольця територіальної оборони, кваліфікуємо, як виконання державних та (/або) громадських обов’язків.

На працівників, що надали контракт, поширюються гарантії щодо збереження робочого місця, посади та середнього заробітку, якщо він виконує обов’язки добровольця територіальної оборони в робочий час (ч. 1 ст. 119 КЗпП).

Якщо працівник надав контракт добровольця територіальної оборони, видайте наказ про увільнення його від роботи зі збереженням середнього заробітку. На членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, які передбачає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (ч. 2 ст. 24 Закону № 1702).

Слава Україні та її захисникам!

Любі читачі, з першого дня війни команда Експертус Кадри продовжує надавати професійну підтримку, публікувати роз’яснення про роботу в умовах воєнного стану. У разі, якщо вам потрібна консультація експерта чи детальніша інформаційна підтримка, ви можете

передплатити наш електронний журнал «Кадровик-01» або систему «Експертус Кадри»

.

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

План роботи з військового обліку на 2025 рік

Робота з військового обліку є важливим аспектом діяльності будь-якого підприємства, особливо в умовах мобілізаційної готовності. Створення детального плану допоможе систематизувати всі процеси, забезпечити точність даних та своєчасне виконання всіх необхідних заходів. Як скласти план роботи з військового обліку на 2025 рік зразок — у статті.
2972

Відповідальний за військовий облік: кого призначати

Військовий облік на підприємстві здійснюється відповідальною посадовою особою. Як призначати відповідального за ведення військового обліку на підприємстві, в установі, організації? Відповідь знайдете у статті.
66744

Посадова інструкція інспектора з військового обліку

Необхідно скласти посадову інструкцію відповідального за військовий облік на підприємстві, але не знаєте з чого почати? Ми підготували для вас зразок посадової інструкції відповідального за військовий облік. Залишилось тільки скачати.
64908

Бронювання працівників на підприємстві під час воєнного стану

Під час воєнного стану порядок бронювання військовозобов’язаних передбачає два абсолютно різних механізми. У фокусі цієї статті відповіді на наступні питання: як забронювати працівника на період мобілізації, хто може забронювати працівника, чи можна забронювати мобілізованого працівника?
286869

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді